Anteeksi epäselvä aihe, mutta muuta en keksinyt. Eli minulla oli ilmestynyt koneelle jostain Uniblue SpyEraser. En ollut tätä itse tietoisesti ladannut, eikä tätä ohjelman nimeä löytynyt lisää/poista sovelluksesta. Päätinpä sitten mennä Program filesiin ja poistaa koko Uniblue kansion sieltä, ja tämä toimi. Onko siis turvallista poistaa koko ohjelmia poistamalla kansion program filesistä? Vielä tälläinen kysymys: Joitain ohjelmia poistaessa lisää/poista sovelluksesta jää joskus kuitenkin tyhjä kansio Program filesiin, niin onko se turvallista poistaa?
Suositukseni on poistaa ensin ohjelman omalla uninstall ohjelmalla ja jos tuota ei ole, Lisää/poista sovelluksen kautta poistaminen on seuraavaksi paras ratkaisu. Mikäli ohjelmalla ei ole uninstall ohjelmaa tai sitä ei näy lisää/poista sovelluksesta, käsin seuraavaksi. Mikäli poistaa käsin, suosittelen ajamaan jonkin rekisterin korjaamisohjelman tämän jälkeen, vältät turhat sotkut windowsin rekisterissä. (toivottavasti tämä selvensi edes hiukan).
Rekisterinsiivous ohjelmista esim: CCleaner Easy cleaner Tyhjät kansiot voit turvallisesti poistaa. Edellyttäen etteivät sisällä piilo-/järjestelmätiedostoja. Nämä saa näkyviin kasion asetuksista ja valitsemalla listalta: näytä piilotetut tiedostot.../näytä järjestelmäkansioiden sisältö Listalta ei saa olla valittuna kansion tyhjyyttä tarkistaessa: piilota suojatut käyttöjärjestelmätiedostot. Muista, että toimit kuitenkin omalla vastuullasi mutta ohjeeni pitäisi silti olla päteviä.
Jaaha eli palautin kuitenkin ennen ohjeitanne uniblue kansion. NYt poistan sen ja tyhjät kansiot ohjeittenne mukaan. Sitten ajan Ccleanerin ja Windows Live OneCaren. Kiitos paljon neuvoista ja hyviä syksyjä