nolo ongelmani.. :)

Viestiketju Ajuri- ja softaongelmat -osiossa. Ketjun avasi nti 11.09.2007.

  1. nti

    nti Member

    Liittynyt:
    12.08.2007
    Viestejä:
    10
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    moi,

    en ollut ihan varma mihin tää pitäis laittaa, toivottavasti meni ees lähelle..

    eli onnistuin ncleanerilla tuhoamaan mozillasta jotain ilmeisen tärkeitä osioita, eikä esim 'hiiren' rulla toimi ollenkaan, ja kaikki sivut (esim. gmail) eivät toimi lainkaan/kunnolla. myöskään kaikki bannerit ja kuvat ei näy kunnolla.
    explorerissa toimii kaikki ihan ok.
    tässä ei varmaankaan ollut riittävästi tietoa mikäli joku mua haluaa/osaa/pystyy auttaan, et jatkokysymystä vaan kehiin.. :)

    (jep ja jälleen kerran todistettu naisten ja koneiden yhteensopimattomuus.. :D)
     
  2.  
  3. stargiver

    stargiver Regular member

    Liittynyt:
    11.07.2007
    Viestejä:
    643
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Itse tekisin ainakin näin:
    Poistaisin mozillan ja asentaisin uusiksi ja tuohon hiiren ongelmaan kävisin hakemassa ajurit, sieltä minkä merkkinen hiiresi on.
     
  4. kanvan48

    kanvan48 Member

    Liittynyt:
    23.01.2005
    Viestejä:
    25
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    ncleanerilla toi ohjelma tekee varmuus kopion kaikista mitä sillä poistaa eli kannattaa tutkia ohjelman valikot josko ne sais vielä palautettua
     
  5. MissBlue

    MissBlue Regular member

    Liittynyt:
    11.10.2004
    Viestejä:
    982
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Jollei ncleanerin varmuuskopion palauttaminen toimi, niin Mozilla/Firefox poisto lisää/poista ohjelmia kautta. Toki ensin talteen bookmarks.html, cert8.db, cookies.txt, key3.db, prefs.js, signons,txt, formhistory.dat ja hostperm.1 - tiedostot. Sitten tapetaan armotta kansio \Documents and settings\<käyttäjänimi>\Application Data\Mozilla\Firefox\ sisältöineen. Samoin kansio \Program files\Mozilla Firefox niitataan ja sitten asennetaan Firefox uudelleen. Uudelleenasennuksen jälkeen startataan kerran, ei anneta sen tuoda mitään suosikkeja yms. vaan sammutetaan se heti käynnistymisensä jälkeen ja kopioidaan takaisin uuteen profiilikansioon suojaan siirretyt tiedostot.
     

Jaa tämä sivu