Ajattelin viedä tuon puhelimen takuuseen, mutta takuuaika olikin päättynyt 06.05-04 .Puhelimessa alusta alkaen käynnistys ongelmia ja nyt lähiaikona alkanut hylkäämään toisinaan simkortin .Kysyin asiaa puhelimen myyneestä liikkeestä , jossa kehotettiin viemään johonkin 8€ maksavaan ohjelmistopäivitykseen.Onko tuo kannattavaa? vai pitäsikö taas ostaa joku "vuodenkestävä" nokia?
Nokia matkapuhelimet, varsinkin 3510 ja 3510i vaativat akun poiston vähintään kerran viikossa toimiakseen oikein. Molemmat mallit ovat tunnetusti "jumahtavaa" laatua ja myös Nokia on sen myöntänyt. Akun poisto-ohje on tehdashuollon ilmoitus...
Jos siihen tulee lukeen näytölle, että "Aseta SIM-kortti puhelimeen" niin en tiedä yhtään, että minkälainen systeemi siinä mallissa on... kuitenki niin paina sitä metallia (jos siinä mallissa on) joka pitää SIM-korttia paikallaan tiukemmaksi painamaan SIM-korttia. Ja ainakin minulla tuo ongelma katosi. Tuolla tavoin sain omalle vanhalla Nokia 5510 kännykälle lisä elinaikaa. Uuttakaan ei viitsi ostaa koska tuo koko näppäimistö on kännykässäni oltava, koska siihen tottuneena en halua enää palata numero kännykköihin. Ja Nokian mallit joissa on täysiverinen näppäimistö maksavat nykyään uutena yli 300€ !!! En ole ostamassa... ja muilta valmistajilta semmosia en ole edes löytänyt.
Onko Rawman myös kännykkä alalla töissä?? Ja ei välttämättä tarvitse ottaa akkua pois vaan sammuttaminen ja uudelleen käynnistäminen auttaa myös. Siis kerran viikossa.
onkohan tämä nokian matkapuhelin mallien uudistus menossa suuntaan----->ulkonäkö 10 toimivuus 0. tuntuu ainakin siltä että muutamia vuosia sitten tehtiin vielä puhelimia jotka eivät räjähtäneet tai muuten vain hajonneet ilman sen kummallisempaa syytä..
Vielä kiitokset, nyt tuo on toiminu ihan ok..eipä auta ku sammuttaa viikon välein tai sitten pahemmassa tapauksessa ottaa akku pois..(ajaskohan reset saman asian jos sellanen olisi)
konverterille tiedoksi, kyllä Rawman on matkapuhelinten kanssa tekemisissä työkseen... Ja jos Nokia puhelinten tehdastasoinen huolto näin ilmoittaa, niin kyllä minä siihen uskon. Saattaa toki olla, että pelkästään puhelimen sammuttaminenkin riittää mutta joissain tapauksissa se ei vaan riitä vaan akku on otettava kokonaan irti. Siinäpä taas yksi syy käyttää Samsungin laadukkaita puhelimia