olen ostamassa prossua jossa core on newcastle ja ajattelin kysyä että mitä eroa käytännössä noilla kahdella on?
vanhempaa sarjaa oleva newcastle on valmistettu 0.13 micron tekniikalla, kun taas uudempi winchester on 0.09 micron tekniikkaa. nykyisin myynnissä olevat socket 939 prossut on enimmäkseen noita winchestereitä, kun taas socket 754 prossut on newcastleja. Suosittelen ostamaan socket939 winchesterin, sen lämmöntuotto on pienempi ja kellottuvuus parempi. Itselläni s939 amd64 3200+ @ 2600mhz (3900+) vakiojäähyllä, emolevynä msi neo2 platinum ;-)
Jos aiot käyttää prosessoria kellottamattomana vakiona, niin tietenkin siinä tapauksessa se 3500+ on tehokkaampi, ja emolevystäkin riippuu myös se voiko sitä edes kellottaa. Eli jos olet epävarma siitä pystytkö kellottamaan sitä konetta ja saat tuon 3500+:san samalla hinnalla kuin 3200+ winchesterin, niin tottakai se silloin on parempi vaihtoehto. Mutta muista laskea arvo myös sille boxed prosessorille kun sanoit sen newcastlen olevan tray-versio, eli sille boxed coolerille voit laskea arvoksi varmaan noin 30 euroa, sitä halvemmalla tuskin saat yhtä tehokasta cooleria. p.s oletko muuten varma että se on newcastle, s939 3500+ voi olla myös sledgehammer...?
Paljo sulla on Perhana prossun lämmöt? vois luulla et käy aika kuuman ku on kellotkii noin korkeella. Kylhän tollanen 64 bittinen socket 939 käy muutenkii aika alhasil lämmöil... ainakii mulla
Lämmöt noilla kelloilla levossa noin 40 astetta ja pitkässä rasituksessa maksimissaan 60 astetta, ja laskee rasituksen loputtua melko nopeasti. Oon käyttäny CrystalCpuid ohjelmaa joka säätää prossun kertoimen ja voltit rasituksen mukaan, eli levossa kellot putoaa 1800mhz ja voltit 1,25