Elikkä ongelmana on nettipelien, tällä hetkellä Americas Army ja DOD Source, nykiminen ärsyttävästi. Eli siis kun juoksen eteenpäin niin peli nykäisee ja muutaman sekunnin päästä olen jossain seinässä kiinni tai kuolleena. FPS on kummassakin pelissä päälle 60 ja ping serveristä riippuen pelattavissa mitoissa. Koneen tehot riittävät varmasti ja netistä tuskin johtuu. Mielestäni ongelma tuli esiin kun muutama kuukausi sitten jouduin poistamaan Norton Internet Securityn ja asensin tilalle Sygaten palomuurin ja Avastin virustorjunnan. En muutamaan kuukauteen pelannut mitään ja nyt ongelma ilmaantui. Saattaako olla näistä kiinni? Avastin poistin ja kokeilin pelata hetken ilman sitä, mutta nykiminen silti jatkui. Auttakaa joku kiitos, koska ongelma on todella rasittava! PS. Kiitos jo etukäteen niille jotka voivat auttaa.
Itsellänikin tuota nykimistä tapahtuu AA:ssa ja CS:ssa. Turvana itsellänikin Sygate FW ja Avast AV. Voisiko oikeasti johtua sygatesta? Mahdollisuus sekin tietysti, mutta epäilen vahvasti. Molemmat pelit päästetty muurista läpi. EDITTI: Kiva yksityiskohta tuossa kun en linkittänyt tuota Avast-sanaa mihinkään download-sivustolle.
1. Ei 2. On/Ei (XFire hoitaa päivitykset omiin peleihini) Nyt tässä lauantaina tuli sellainenkin ongelma (ja itseasiassa jo 01 tai 02 jälkeen) että kun yritti hakee serverilistaa, niin ilmoitti että MBR-serverille ei saa yhteyttä. Palomuurista on kuitenkin sisään ja ulos liikkuvat paketit päästetty läpi AA:n kohdalla, joten muuri ei niitä estänyt. Serveri pois käytöstä?
No, tohon serveri hommaan ei ole vaikea löytää tietä: http://www.game-monitor.com/ tuolta löytyy servereitä en teidä löytyykö AA:han mutta luulisin