Moro, Mulla on käytössä tälläinen IBM T545 tft-näyttö. Oliskohan ajurit nyt sitten hävinneet jonnekkin kun nVidian 77.77 ajurit vielä tunnistivat tämän näytön ihan tuolla nimellä mutta uudemmat kertovat vaan että Analoginen näyttölaite. Myös työpöydällä hiiren oikealla klikkaus -> ominaisuudet sanovat että Default Monitor eikä Plug & Play niinkuin ennen oli. Kokeiltu on takasin vanhemmilla +muilla näyttiksen ajureilla mutta eipä ole muutosta (nyt käytössä 81.95). JÄrjestelmän palautuskaan ei tuottanut tulosta. Ibm:n siuvilta (http://www-307.ibm.com/pc/support/site.wss/document.do?sitestyle=lenovo&lndocid=MIGR-4YSPPT) löysin .inf -tiedoston jonka pitäis olla jonkilainen tunnistusitiedosto. Latasin sen ja kun sen aukaisee tulee vain jokin tekstitiedosto jonka merkityksestä ei ole mitään hajua. Ärsyttävä juttu sinänsä että aina kun meen näyttiksen ajureihin tai rupean kattomaan jotain videota näyttö menee pimeäksi noin sekunnin ajaksi. Tietokone ei myöskään osaa enää rajata resoluutioita ja herzejä joita näyttöni ei tue. Vika ei varmasti ole näytönohjaimessa koska ikivanha kuvaputkinäyttökin tunnistuu ihan oikein mallia myöten. :S Please, auttakaa. Ehdotelkaa mitä vaan, mä en enää keksi
ja wintoosan ikivihreä xp pohjalla eikös. no koita vaikka poistaa kaikki ajururit näytönohjaimesta vikasietotilassa mieluusti. sitten asenna ne vikasietotilassa uudelleen ja sitten kannattaa käyttää valmistajan omia ajureita koska ne on aina vähän erilaisemmat kuin nvidian omat.
Pitää kokeilla tuota, ja XP:llä siis ollaan. Tyhmä kysymys: miten poistan pelkät näytönohjaimen ajurit? Lisää/Poista -sovelluksesta kun valitsee nVidia-drivers niin se mun ymmärtääkseni poistaa myös piirisarjan ajurit? Ja jos valitsen "poista vain seuraavat" ja siitä "display drivers" niin eikös tuo tarkoita justiin noita näytön ajureita? Vai onko noihin joku oma putsaamisjuttu?
Pelkkä näytön poistaminen laitehallinnan kautta yleensä riittää, näytönohjaimen ajureihin ei tarvitse koskea. Kannattaa myös tarkistaa että monitorikaapeli on kunnolla kiinni.
Näytön kaapeli on kyllä kunnolla kiinni. Onkohan vika siinä että kun menen laitehallintaan -> Monitors -> Default Monitor (tässä siis oli ennen Plug and Play monitor) -> Ohjain -> Ohjaimen tiedot niin tulee ilmoitus että laitteeseen ei tarvita ohjainta tai ohjaintiedostoa ei ole ladattu. Eli pitäisikö tuossa olla jotkin ohjaintiedot? Kokeilin myös tälläistä: Ohjain -> Päivitä ohjain -> Ei tällä kertaa ( kun kysytään Windows Updatea) -> Asenna luettelosta tai määritestystä sijainnista -> Älä etsi. Valitsen ohjaimen itse -> Ruksi kohtaan näytä yhteensopivat laitteet niin nyt voin valita Plug and Play Monitorin. Nyt laitehallintaan tulee Monitoriin lukemaan että Plug and Play monitor, mutta ohjaimella ei ole tietoja, eikä tilanne muutenkaan juuri muutu. Näyttö ei siis tunnistu oikealla nimellä.. Ohhoh.. vieläkö joku jaksaa neuvoa? Agent_007, tarkoititko muuten Näytön poistamista vai poistamista käytöstä, kun siinä voi valita molemmat?