Näyttö ei saa signaalia käynnistyessä

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi free0soul 03.06.2008.

  1. free0soul

    free0soul Member

    Liittynyt:
    03.06.2008
    Viestejä:
    6
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Eli ongelma on että näyttö menee käynnistyessä virransäästötilaan, vaikka kone lähtee normaalisti käyntiin. Tämä ei tapahdu joka kerta, välillä lähtee ihan ilman ongelmia käyntiin. Mutta yleensä joutuu koneen vähintään pari kertaa käynnistämään, sammuttamaan ja uudelleen käynnistämään. Kun sen kerran käyntiin saa, se toimii aivan moitteettomasti. Olen testannut myös toista näyttöä ja siinä oli sama ongelma, näyttöön tulee teksti no signal. Eli näytössä ei pitäisi olla vikaa. Myös piuhoja on vaihdettu, tekee samaa vga-liittimellä sekä dvi:llä.
    Näytönohjain, emolevy ja prosessori on juuri vaihdettu ja takuuta olisi kyllä jäljellä, mutta kun ei tiedä missä se vika on ei viitsisi alkaa lähettää huoltoon mitään. Ja sitäpaitsi kun kone oli viikon tutulla huollossa se toimi täysin ilman ongelmia, missäköhän voisi olla vika?
     
  2.  
  3. free0soul

    free0soul Member

    Liittynyt:
    03.06.2008
    Viestejä:
    6
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Tuli muuten mieleen että tarvitseeko kone eniten virtaa käynnistyessään? Koneessa on Intel Core2 Duo e6850 3GHz,Geforce 8800 GT 1Gb, 2Gb RAM, Asus P5K Pro-emolevy. Virtalähteestä en ole varma mutta se taitaa olla alle 500W. Eli voisikohan virtalähde olla liian pieni?
     
  4. BforeDusk

    BforeDusk Senior member

    Liittynyt:
    15.09.2006
    Viestejä:
    6,570
    Kiitokset:
    7
    Pisteet:
    118
    Ohjauspaneelin Virranhallinta.
    Poista käytöstä kaikki säästötilat.

    Ja BIOSissa voi kanssa olla virransäästö toimintoja.

    Eniten virtaa ottaa asemat käynnistyessään. Kiihdytys pyörivälle laitteelle.
    Joku räkäpatentti on estää cd/dvd bootissa pyörimästä.

    500W toimiva poweri luulis riittävän.
    Everest Home sisältää jännite mittaukset. Tässä lataus joka puretaan kansioon ja toimii siitä suoraan.
     
  5. Artsigon

    Artsigon Regular member

    Liittynyt:
    27.10.2007
    Viestejä:
    830
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Sulla voi olla emo jotenki paskana. Itellä samavika, todettiin että emo oli rikki, toimi uuden emolevyn oston jälkeen taas.
     
  6. PeteTK

    PeteTK Active member

    Liittynyt:
    20.06.2004
    Viestejä:
    3,061
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    Onko näytön kaapeli kiinni 1 vai 2 paikassa?
    En kyllä ole varma onko merkitystä.
     
  7. free0soul

    free0soul Member

    Liittynyt:
    03.06.2008
    Viestejä:
    6
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Näyttöä on kokeiltu molemmissa paikoissa, mutta sillä ei tunnu olevan merkitystä. Virranhallinnasta on kaikki säästötilat poistettu käytöstä ja nyt poistin myös lepotilan käytöstä. BIOSista en mitään ymmärrä joten en viitsi alkaa sitä säätämään. Ainakin kerran kone lähti käyntiin ilman ongelmia, mutta saas nähdä...
     
  8. QcK

    QcK Regular member

    Liittynyt:
    24.06.2007
    Viestejä:
    387
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    En yhtään ihmettelisi jos vika olis Asus P5K emossas.
     
  9. Parotech

    Parotech Regular member

    Liittynyt:
    22.02.2008
    Viestejä:
    130
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    mites on Beepin laita..

    sanooko kone alulla sellaisen pitemmän "beeeeeeb" vai sellaisen puolen sekunnin "beb" ku näyttö ei toimi..

    itselläni on koneessa se vika että kone ei buuttaa kunnolla itseään ja sanoo pitemmän "beeeeeb" sanan vähän väliä startissa ja näyttöön ei tule mitään..

    itselläni auttaa tämmöinen niksi että laitan koneen päälle ja laitan powerista virran pois.. ja odotan noin 5. sec patteri tyhjenee ja laitan virtalähteestä virrat takaisin.. koneen pitäisi pyöräyttää itsensä käyntiin siitä autom.
    mutta en ole varma kaikissa koneissa..
     
  10. free0soul

    free0soul Member

    Liittynyt:
    03.06.2008
    Viestejä:
    6
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Kone ei piippaa käynnistyessään ollenkaan. Kuulostaa siltä kuin se lähtisi aivan normaalisti käyntiin, näyttö vain pysyy mustana. Noh ensi viikolla se menee huoltoon ja on myös mahdollisuus testata toisella näytönohjaimella. Jospa se vika sitten löytyisi.
     
  11. Empumpu

    Empumpu Regular member

    Liittynyt:
    02.02.2008
    Viestejä:
    271
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Itellä kans samoja ongelmia, tai siis jos laitan koneen päälle, mutta laitan näytön päälle vasta sitten kun on lopettanut kone hyrräämisen ja sen luulis olevan jo työpöydällä ja laitan näytön päälle niin tulee melkeenpä aina "No signal". Joskus sama tulee jos laitan koneen kiinni päivitysten jälkeen. Sigissä näkyy koneen speksit.
     
  12. free0soul

    free0soul Member

    Liittynyt:
    03.06.2008
    Viestejä:
    6
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Ongelma ratkaistu! Emolevy meni vaihtoon ja nyt on kone toiminut pari viikkoa täysin ilman ongelmia. Kiitos kaikille vastauksista!
     

Jaa tämä sivu