Näytössä viivoja

Viestiketju Ajuri- ja softaongelmat -osiossa. Ketjun avasi trustac 15.12.2005.

  1. trustac

    trustac Member

    Liittynyt:
    07.11.2004
    Viestejä:
    7
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Ongelmani on seuraavanlainen.. Eli käynnistettyäni koneen työoöydällä näkyy pitkittäisiä ohuita valkoisia viivoja, jotka vaihtavat hieman paikkaa jos avaa esim. jonkin kansion. Viivat näkyvät joskus myös pelatessa, vaihdoin tässä Radeon 9200se:n GeForce 6600gt:seen mutta ei tuntunut vaikuttanut asiaan.. Oliskohan näytössä jotain vialla, virkistystaajuudessa tai muuten? Ei näyttö kyllä mikään uusikaan enää ole, sellanen perus kuvaputkinäyttö :)
     
  2.  
  3. Tuff

    Tuff Active member

    Liittynyt:
    10.10.2003
    Viestejä:
    3,621
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    Vaikuttaisi että näytössä jotain vikaa.. voithan kokeilla auttaako resoluution tai virkistystaajuuden vaihto asiaan, se ei maksa.
    kokeile myös että johdot on kunnolla kiinni ja näytön ympärillä ei ole mitään häiriöitä aiheuttavia sähköisiä tai magneettisia laitteita.
    varaudu ostamaan uus näyttö =)
     
  4. huoltom

    huoltom Member

    Liittynyt:
    20.12.2005
    Viestejä:
    18
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    tai näytönohjain
     

Jaa tämä sivu