Elikkäs eilen kesken pelatessa alkoi tulla pixelimössä, ja näyttö sammui, ei yhteyttä. Käynnistyi uusiksi ja tuli ilmoitus että näytönohjain kaatu. Jatkossa kuitenki siellä sun täällä oli epämääräistä mössöö, vaikken pelannut. Päätin sammuttaa koneen ja tänään kokeilin uudelleen ja sama tilanne, tosin käynnistäessä oli epämääräisiä viivoja. Veli sano, että liittyy lämpenemiseen ja sanoi johtuvan pölystä. Imuroin pölyt pois joita en ole tämän vuoden puolella imuroinnut. Kun käynnistin imuroinnin jälkeen uusiksi, koneessa tuli "normaaliin tapaan" käynnistyksen yhteydessä epämääräistä viivasotkulinjoja pystyriveissä. Tällä kertaa kuitenkaan en päässyt edes valitsemaan käyttäjää, eikä edes tullut windowsin logoa. kone jäi tyytyväisenä hurisemaan pimeän näytön kanssa. Kone kuitenkin toimii jos otan turvatilan kautta. Olisin kiitollinen, jos kertoisitte toimivan ratkaisun. TIETOJA. windows vista home basic intel core 2cpu 6600 2.40 ghz rammia 2 gb systeemi on sitten 32 bittinen nvidia geforce 8800 gts
Kokeile vaihtaa ajurit uudempiin/vanhempiin. Vaikuttaa kuitenin pahasti siltä, että näyttis on sanomassa sopimuksen irti.
Oletko kellottanut näyttistä? Mulla tulee kans viivoja näyttöön, jos laitan kellot liian korkeeks. Ne häviää, kun laitan alemmat kellot, mutta välillä joutuu myös käynnistämään koneen uudelleen. Pari kertaa myös tullut pikselimäössöä 3Dmarkkia ajellessa mutta katosivat, kun lopetin testin.