Näytönohjaimen tuuletin alkaa ääntää kovemmin kun tietokoneen käynnistää kylmiltään mutta kun sen sammuttaa ja käynnistää uudestaan tuuletin toimii normaalisti (pitääkö minulla puhdistaa pölystä) ? . Kiitos Avusta etukäteen.
Tuulettimen laakeri voi olla vähän kuiva. Ota tarra pois keskeltä ropelia ja varovasti tippa vaikka CRCtä laakerille ja tarra takaisin. Luulisi hiljenevän.
Luulis tosiaan että löytyy Tästä pääset CRC:n nettisivuille <-olihan mun pakko tuo linkki laittaa, koska en oo itekkään koskaan noilla sivuilla käyny, vaikka kyseistä tuotetta oonkin käyttäny aika paljon
tutkin äsken tuon tuulettimen mutta tarran alla ei ollut reikää :/. laitoin kuitenkin öljyä sinne ja pää tuulettimeen kanssa. Mutta kun käynnistin uudestaan näyttiksen tuuletin piti vieläkin pahaa ääntä.
Taitaa sitten olla tuulettimen menoa. Uusi tuuletin tilalle tai uusi näyttis. Mikä näyttis muuten on kyseessä?
Lataa vaikka ATItool sillä voit kattoa lämmöt ja jos ne vaikuttaa järkeviltä(50-65c riippuen näyttiksestä) niin ko. ohjelmalla voit myös laskea tuulettimen kierrosnopeutta(vai voiko?).
näytönohjain on radeon x1650 pro tilasin vasta parise kuukautta sitte joten takuu on voimassa vielä mutta kokeilen asentaa uuvestaa en tiiä latasin äsken päivitykset siihen ja äskettäin se alkoi pitämään ääntä :/. Mutta tuskin päivitykset nuin vaikuttaa pitää kokeilla tuota lämpötiloja
ei CRC:stä ole kauaa apua... se on nimittäin haihtuvaa, joten vaikutus kestää maksimissaan viikon. Se tuuletin voi olla valmistusvikainen. Kannattaa kokeilla takuuvaihtaa, kun se kerran on ilmaista. Ainoat kustannukset voi olla postikulut.
kone miehenä voin sanoo sen verran et jos laakeri ääntää nii se on sillon entinen joten ei siihen crc:eet auta...
tuli kirotus härö eli uusiks koko hele hoito.. laakeri ku ääntää nii sillon on joko kuula/neula laakeri pilalla menee soikeeks nääs.. (kuuluu koko ajan)
aamulla kokeilin niin lähti taas pahasti käyntiin mutta sitte noin 20 sek jälkeen pyöri normaalisti . jos ei ala toimimaan kunnolla nii ompa tuo takuu voimassa.