näin 2 konetta nettiin?

Viestiketju Vapaata keskustelua -osiossa. Ketjun avasi Tofuz 23.08.2005.

  1. Tofuz

    Tofuz Member

    Liittynyt:
    30.03.2004
    Viestejä:
    23
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Saanko kaksi konetta nettiin jos laitan toiseen kaksi verkkokorttia, toiseen korttiin modeemi ja toiseen kone numero 2. jos onnistuu niin onko ne sitten samalla myös lanissa?
     
  2.  
  3. Bluekkis

    Bluekkis Active member

    Liittynyt:
    04.08.2003
    Viestejä:
    2,235
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    Kyllä saat, kahden koneen väliin kuitenkin pitää laittaa ristiinkytketty verkkokaapeli sillä suorat vaativat hubit tai switchin väliin. Koneesta jossa on netti pitää laittaa verkkoyhteyden jako päälle ja säätää palomuuri kuntoon, usein tuo palomuuri-puoli kumminkin oikuttelee eikä homma tahdo pelata, kokemusta on =).
     
  4. pkaksp

    pkaksp Moderator Ylläpitäjä

    Liittynyt:
    11.01.2005
    Viestejä:
    12,233
    Kiitokset:
    53
    Pisteet:
    128
    Jos ei nettiyhteyden jakaminen onnistu, niin luot verkkosillan niiden lähiverkkoyhteyksien väliin. 2 koneeseen kiinteä ip, yhdyskäytäväksi purkin ip ja palveluntarjoajalta dns:ät siihen 2 koneeseen. (tässä oma viritys kahden koneen kytkemisestä... eli itel just noin)

    Tässä tapauksessa modeemissa käytössä NAT ja DHCP. (tosin DHCP jakaa vain yhtä ip:tä ja se pysyy samana)
     

Jaa tämä sivu