Kun tekee pelivideon muumoassa gamecamilla niin kun siihen ei saa ääntä niin voisko joku kertoa miten pelivideoihin liitetään musiikkia?
Kuvaat videot ensin pelin omalla kuvaussysteemillä (esim Counter-Striket omaavat tälläisen systeemin) tai sitten tuolla sinun gamecam ohjelmalla. Sitten windowssiin ja musat päälle ja frapsillä kuvaat uusiks.
Tai sitten laitat musiikit Windows Movie Makerin avulla. http://www.microsoft.com/windowsxp/using/moviemaker/create/addmusic.mspx
Mistä laitan ne musat päälle? Ja miten frapsilla ja mikä se frapsi on? Ja meinaatko että pitäis pelata uudestaan ja ottaa uudestaan se pelivideo?
Joko pidät musiikkia päällä pelatessa kun nauhoitat, tai videonmuokkausohjelmalla liität ääniraidan (tässä tapauksessa haluamasi musiikkikappale) videoon. Windows movie maker joka jo linkitettiinkin on peruskamaa ja löytyy Xp:stä valmiina. Hienouksiin sillä ei pysty mutta perusvideon vääntää helposti. Fraps on vastaava ohjelma kuin Gamecam, mutta jotta saat nauhoittaa pitempiä kuin 30sek pätkiä joudut ostamaan ohjelman. Ai katsos, sanoit ettei Gamecamiin saa ääntä tallennettua. Jos näin on, niin musiikin saa lisättyä vain jälkeenpäin.
eli nappaat videon joko pelin sisäisellä nauhotuksella tai frapsilla/gamecamilla(jotka ovat perseestä) sitten muutat tämän raaka-aviksi virtual dubilla. heität tämän sitten videomachiin tai siihen sonyn ohjelmaan jonka nimeä en muista. lisää musat. heität takaisin virtual dubbiin ja pakkaat divx codecilla. bon appetit.