Muistiongelma.

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi Frozor 31.12.2012.

  1. Frozor

    Frozor Member

    Liittynyt:
    22.02.2012
    Viestejä:
    17
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Ostin tässä vastikään uudet muistit koneeseeni. 2x 4gb ddr3 muistit Buffalolta.
    Koneeni vanhat muistit ovat 2gb ddr3 muisteja Kingstonilta. Kun yritän vaihtaa uudet muistit koneeseen ilmenee kaksi ongelmaa.
    Yksi: 4g ddr3 muistit eivät menen samoille paikoille kuin 2gb ddr3 muistit. Emolevyssäni on tosin kaksi muuta paikkaa muisteille johon ne kyllä sopivat.
    Kaksi: Kun muistit ovat kiinni koneessa näyttö pysyy pimeänä eikä mutta kun otan muistit irti toimii kone ihan normaalisti.
    Osaakohan kukaan kertoa missä vika?
     
  2.  
  3. Gereti

    Gereti Senior member

    Liittynyt:
    08.10.2011
    Viestejä:
    8,356
    Kiitokset:
    426
    Pisteet:
    163
    emolysi on?
    anna kun arvaan, asrockin s68-ucc amd emolevy?,jos on näin,niin toiset muistipaikat on ddr2,ja toiset ddr3,ja tällöin vain toiset muistit voivat olla kerrallaan emossa kiinni,
    ja mikäli prossusi on am2/am2+,niin silloin prossusi ei tue kuin ddr2 muisteja,ja taas prossusi on am3/am3+,niin silloin prossusi tukee sekä ddr2,että ddr3 muisteja
     

Jaa tämä sivu