Eli ongelma on että kaikki ei aina saa mun viestejä meses vaikka mä saan kaikkien muitten Reititin on D-Link DSL-G604T ja olen avannut sieltä tarvittavat portit ja laittanut UPnP päälle mut se pitäs vielä erikseen aktivoida winukasta mutta mistä täältä. Auttaa nyyppää
Väittäisin että kyseessä on messenger bugi. Eli vika ei todennäköisesti oo sun laitteis, vaan siinä mesessä. Onko uusin versio?
Katkeileeko netti samalla tavalla? Onko XP:n palomuuri käytös? Entä joku muu palomuuri softa? Edit: Ja mikä purkki siinä ennen oli kun se toimi? Onko mahdollista kokeilla sillä entisellä?
Netti ei katkeile ollenkaan. XP palomuuri on poistettu käytöstä. F-secure Internet Security 2005 on määritetty päästämään mese läpi.
Vanha lootahan oli joku nokia normi adsl modeemi. Ja se on jo myyty tai jotakin tiedä mihi on faija sen vieny. :/
Mietin että mistä ton universal plug and playn saa winukasta jostain päälle. se pitäis joittenki ohjeitten mukaan olla päällä jos d-linkistäki on aktivoitu.
Jep jep... En vain oo ikinä kuullu et tuo reititin aiheuttais katkoksia meses. Yleensä vika on ihan jossain muualla. Vaikka eipä se toki mikään mahdottomuus ole, että tuo purkki siinä haittais jollain tapaa.
Kyl se on mahdollista kun www.portforwarding.com:ssa on oikee ohjeet messengeriä varte tälle boksille mutta ku ne eivät ole auttaneet meikäläistä http://www.portforward.com/english/routers/port_forwarding/Dlink/DSL-G604T/MSN_Messenger.htm
Vielä tähä saa ketjuu ku viitti turhia ketjuja alottaa koko aika. Että haittaakohan tää kyseinen laite ton emulen kans? Alkanu imut kestää 5 kertaa enempi.
jaa.. mulla tekee mesen 7 versio ihan samaa.viestit ei välillä lähde mihinkään mutta tulee kaikki.voi mennä ihan kesken keskustelunkii jumii.uudellenkirjautuminen auttaa heti.mutta vain hetkeksi.epäilen että toi f-secure estää jotaa vaikka mese on sallittu.tai sit pikkuvika uudessa versiossa..asensin takas 6.2 se toimii ok.