Bookmark:it tallentuvat firefox:in kansioon defaults\profile\bookmarks.html. Helpoiten kirjanmerkit saa talteen esim: koneen formatoinnin yhteydessä näin: Bookmarks->Organize bookmarks->File->Export, ja sitten kun halutaan saada bookmark:it käyttöön tiedostosta niin vastaavasti valitaan import.
Eip' tuolla ollut mit''n...ja nyt windowsin uudelleen asennuksen j'lkeen n'ppiskin on ihan sekasin. Ei ole kaikkia kirjaimia.
Entäs: Käynnistä->Asetukset->Ohjauspaneeli->aluekohtaiset- ja kieliasetukset->Kielet->Tiedot->Näppäimistö-> Laita tuohon se FI, nyt varmaankin valittuna USA.
1) Se on Mozilla 2) Tuollahan sanottiin se jo. Jos sinulla firefox-pikakuvake työpöydälläsi, voit klikata sitä hiiren oikealla korvalla, ottaa ominaisuudet ja sieltä etsi kohde. Tämän jälkeen teet näin:
Ne kirjanmerkit mitkä on tässä tiedostossa c:\Ohjelmatiedostot\Mozilla Firefox\defaults\profile\bookmarks.html ovat oletuskirjanmerkit, jotka kopioidaan uuteen profiiliin kun sellainen tehdään. Niiden kirjanmerkkien sijainti, jotka sinä haluat saada talteen, on kerrottu täällä.
Firefox tekee backuppia, joten bookmarkit voi kaivaa sieltä. Löytynee seuraavanlaisesta polusta: "C:\Documents and Settings\%username%\Application Data\Mozilla\Firefox\Profiles\al6t7s73.default\bookmarkbackups\" - "Application Data" -kansio on normaalisti piilotettu - "al6t7s73.default" -kansion nimi varmaankin vaihtelee Edit: Näkojään yimanya oli nopeampi ohjeiden kanssa. Niistä varmaan löytyy tarkemmin.
tähän samaan ketjuun kirjotan.mulla firefox kadotti kirjanmerkit eikä anna tallentaa uusia vaikka poistin ketun ja asensin uusiksi.tähän jotain neuvoa?
Arvelisin, että localstore.rdf on mennyt rikki. Siihen talletetaan tiedot siitä, miltä käyttöliittymä näyttää. Siksi voi näyttää siltä, että kirjanmerkit ois kadonnut. Tässä ohjeet kuinka poistat sen. Firefox luo kyllä uuden localstore.rdf:n.
Nyt tarttis saada noi bookmarkbackupit toimimaan. Eli kuinka saan nuo kirjanmerkit takasin näkymään mozilassa? Oon yrittäny kainenlaista mutta ei vaan löydy mitään. Tuola on neljältä päivältä backup file mutta missään ei muka ole mitään.