Miten saa näkymään/tallenettua vhs:ät kovolle

Viestiketju Vapaata keskustelua -osiossa. Ketjun avasi haude 04.02.2007.

  1. haude

    haude Regular member

    Liittynyt:
    19.10.2002
    Viestejä:
    242
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Niin eli ois tällänen probleema, että pitäisi saada VHS videot näkymään tietokoneella. Ostettiin täs uus näytönohjain (ATI x1950PRO) vivo ominaisuuksilla ja haluttais saada VHS videot näkymään koneelta. Mutta mitä ohjelmia ym juttuja tähän tarvitaan että saamme VHS videot näkymään tietokoneella?

    Jos tarvitaan joitain piuhoja ym juttuja niin laittakaa ihmeessä kuvia niistä kuinka ne tulee laittaa. Kortin mukana tuli Video In/Out piuha nippu ja sitten oli tällänen musta piuha jossa oli 3 muuta johtoa kiinni(vihreä,punainen ja sininen johto). Ja joku vanha videonauhurikin löytyy. Scart-liitäntä palikka löytyy jossa on R-audio(punainen), L-mono(valkoinen) ja video(keltainen) paikat. Siis puuttuuko meiltä vielä jotain piuhoja/ohjelmia?

    T:Tietämätön palikka.
     
  2.  
  3. greenie

    greenie Regular member

    Liittynyt:
    20.01.2005
    Viestejä:
    978
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Tarvit pari kaapelia, toinen äänille ja toinen kuvalle.

    Videota varten tarvitset scartilta ulos ja näyttiksen video-in liitäntään:
    [​IMG]

    Äänet puolestan scartilta äänikortin line-in liitäntään:
    [​IMG]

    Näillä pärjätään, jos scart-sovittimesi on tämän näköinen: [​IMG]
    Eli sovitin vain vidoiden perään, kytkin output-asentoon ja piuhat kiinni.
     
  4. haude

    haude Regular member

    Liittynyt:
    19.10.2002
    Viestejä:
    242
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Kiitos, jostain syystä tuo scartin kuva ei näy mutt eiköhän se tästä. Niin kuikas se sitten näkyy tuolla koneella?Tarvitsenko jotain ohjelmia ym että voin katsoa/käsitellä kuvaa.
     
  5. greenie

    greenie Regular member

    Liittynyt:
    20.01.2005
    Viestejä:
    978
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Näyttiksen mukana toimitettiin varmasti perus softa, jolla kuvan tallennus koneelle onnistuu. Tarkista manuaalit ja mukana tulleet romppeet.
     
  6. haude

    haude Regular member

    Liittynyt:
    19.10.2002
    Viestejä:
    242
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Jep,homma hanskassa puuttuvat johdotkin on kateltu valmiiksi että kyllä se tästä. Kiitos viellä kerran.
     

Jaa tämä sivu