Eli ajattelin tässä tilata DVD-RW aseman ja ihmettelen vaan että mitä eroa on myymälä- ja bulk-paketoiduilla tuotteilla. Onko myymäläpaketoituihin lisätty jotain myymäläkohtaista vai?
Eikä välttämättä tule mukana piuhoja (audio/ide) saati ohjelmistoja tai tyhjiä "testilevyjä". vai tarkoitatko edes myymäläpaketoiduilla retail-settejä?
Jep bulkki on aina bulkkia oli kyse sitten tietokone kamoista tai pikaruoasta. Eli käytännössä saat vain sen tuotteen mitä haluat. Ei mitään extroja kunte jo mainittiinkin. Jotkut kun haluavat välttämättä maksaa turhasta lue. DVD asemien mukana toimitetaan SE/LITE/jne versioita softista eli vain osa toiminnoista toimii, tai IDE kaapeli ja kenties parit levyt kokeiluun. Mitään toiminnallista eroa noilla Bulk/Retail (myymälä)pakettien laitteilla ei pitäisi olla.
Harvoissa tapauksissa on jopa toiminnallisia eroja. Esim. Matroxin Parhelia näytönohjaimen bulk/retail versioista löytyy eroa jopa RAMDAC:in nopeudessa. Toinen tuote oli Intelin Bonanza emo jossa bulk oli vanhempaa revisionumeroa ja siihe ei käynyt Prescot suorittimet, mutta retail oli uudempaa ja siihen taas kävi. Softapaketista noita eroja myös usein löytyy. Tää oli vain ajatuksella "ei sääntöä ilman poikkeuksia" Eiköhän DVD-RW asemien kohdalla ole ihan samoista perustuotteista kyse.
No tähän ei taida varsinaista yksiselitteistä totuutta olla. Esimerkein se on helppoa sanoa. Ostin näppäimistön ja ~15€ sai näppiksen. Sama näppis retail-pakattuna taisi olla 50€ hitainen. Samoin DVD-poltin ~70€ retail versio softineen jne jne jotain 200€... Bulkki tuotteet ovat olleet pakattuina "tylsiin" pahvilaatikoihin yksivärinen painatus jne, retail tuotteiden paketit kirkuvat väreillään. Mukana löytyy ohjeita, drivereita, ruuveja, mainoksia jne jne.
Bulkit eivät ole alunperin kuluttajamyyntiin tarkoitettuja tuotteita. Bulkit myydään suurerissä koneita kasaaville firmoille, eivätkä täten aina vastaa retail-versioita kaikiltaosin. Esim. bulkkinäytönohjain saattaa olla hitaammalla muistilla tai eri flektillä tms. Jotkut jälleenmyyjät(jotka usein myös kasaavat konepaketteja), ovat löytäneet hyvän kanavan lisäansioille bulkkien myymisestä kuluttajille. Ja toki me käyttäjät, joille ei se hieno paketti ja ne ohjelmien trialversiot merkitse, maksamme vain siitä mitä todellisesti tarvitsemme.