Eli kovalevyn koko joka on katsottu si-soft sandra 2004 (ja win xp)30 gb levy tuon mukaan 28,6 gb ja 40gb 38,3 molemmat maxtor.Johtuuko kovalevyn valmistajasta vai mistä että tuo tila on "vähemmän" kumpikin on fat 32
No en sitten tiedä,toisaalta sain tiedon et NTFS ei kannata käyttää.Onko tässä sitten perää et jos muutan noi levyt NTFS ja poltan tiedoston cd:lle niin ne ei toimi em win98se:ssä.Tai en voi muuttaa enää takaisin fat 32? Entä kovalevyn formatointi jos se on NTFS?.Ja pitääkö se paikkaansa Että bios voi tunnistaa NTFS levyn koon väärin? tai ei toimi ollenkaan...
Ja höpö höpö, ihan täyttä dadaa. Jos poltan Nerolla cd-levyn Win XP -käyttöjärjestelmässä, niin tottakai sen voi avata ja lukea myös 98:ssa. Jos näin olisi, niin esim. tietokonepeleistä jotka ovat cd-levyillä pitäisi tehdä eri versiot Win98:a ja XP:tä varten - eiköstä vaan. Siis se mihin formaattiin cd-levy on poltettu ja millä sitä pystyy lukemaan, ei ole mitään tekemistä kiintolevyn tiedostojärjestelmän kanssa. Kannattaa käyttää NTFS:ää. Se on vain yksinkertaisesti parempi systeemi.
Ok.kiitokset.Nerosta ei ole tietoa.Käytössä windowsin oma ja B`s recorder gold joka tuli tuon sony aseman mukana.tosin ei liene merkitystä...millä ohjelmalla cd:lle tallennan.Täytynee sit kokeilla tuota ntsf ;-)
ookke...kiitti korjauksesta, muistelin vaan kun yks tyyppi koulus kerra valitteli vähä samaa... Koulussa nyt win200 pro ja vanha neron versio, kun siellä poltan nerolla datalevyn (cd-rw) ja tungen sen omaan koneeseen (Xp pro), ei asema suostu edes lukemaan levyä, hirveetä junnausta vaan ja levyn formatointiki o työn ja tuskan takana. Tuskin käyttiksestä johtuu, epäilen että polttoasemien välillä on jotain yhteensopivuusongelmia tai jotai. Kun sen lopulta onnistuu alustamaan, toimii se hienosti omassa koneessa. Onkos tähän mitään apua / järkevää selitystä?
tuosta alkuperäisestä aiheesta mainiten, että tuo kovojen markkinointi koko on aina väärin, johtuen siitä että kovojen valmistajat tykkäävät merkitä niiden koot 1000MB gigoina, eli 30GB kovo on oikeasti 30000MB. Kun taas standadin mukaan, ja oikeasti yksi giga on 1024MB (2^8 oiskohan ollut)
Nyt pienen harjoittelun jälkeen toinen levyistä on tuo NTFS.(oli tosin RAW:kin)Kaikki toimii kuten ennenkin.Kiitokset vielä kaikille vastanneille..