missä mopolla ajaa

Viestiketju Vapaata keskustelua -osiossa. Ketjun avasi willie55 11.08.2006.

  1. willie55

    willie55 Regular member

    Liittynyt:
    24.01.2006
    Viestejä:
    246
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Satuin kuulemaan että mopolla ei saisi ajaa alle 15 edes omalla tontilla joka johtuu jostain laista tai jostain. Haluiaisin saada vähän varmistusta tähän asiaan. ja älkää sanoko että mopolla saa ajaa omalla tontilla jos te ette sitä voi todistaa.
     
  2.  
  3. pikkanen

    pikkanen Guest

    "Maastossa (kaikki maa-alue, joka ei ole tietä, on maastoa) kaikenlaisten moottorikäyttöisten ajoneuvojen kuljettajien minimi-ikä on 15 vuotta. Tätä nuoremmalle ajoneuvon luovuttaminen on kielletty (rangaistava teko). Minimi-ikä vaatimus ei kuitenkaan ole voimassa ajettaessa yleiseltä liikenteeltä eristetyllä työmaalla taikka tehdas-, satama-, varasto-, kilpailu- tai muulla vastaavalla alueella. Sellainen alue ei ole eristetty alue jonne pääsee vapaasti, esim. kerros- tai omakotitalon piha, pelto tai soramonttu. Pelkkä liikennemerkillä osoitettu kielto ei ole eristämistä."



    elikkäs vain eristetyllä eli suljetulla alueella sais ajaa... mut se vähän varmaan riippuu teidän tontista... jos siinä ei oo muita ihmisiä, naapureita ym jotka vois rupee vikisemään tai mitään muiden omaisuutta mitä voit vahingoittaa ni mikäs sua estää?


    ja tuolta voit kysyä, ne tietää ihan varmasti.

    http://liikenneturva.magazine.fi/fi/kysyttya/index.php
     

Jaa tämä sivu