Miksi DVD asema käynnistyy niin hitaasti

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi vren88 07.11.2005.

  1. vren88

    vren88 Regular member

    Liittynyt:
    31.03.2005
    Viestejä:
    147
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Ku laitan DVD:n tai CD:n asemaan ni kestää lasketusti 24 sekunttia ennenku alkaa lukee ja joskus vielä kauemmin. lähtee ensi pyörittää hitaasti levyä sit pysähtyy vähäks aikaa, ja vasta sitten rupee surraa ja lukee levyä, joku LG. (asemassa takuuta jälellä)
     
    Viimeksi muokattu: 21.11.2005
  2.  
  3. -WK-

    -WK- Active member

    Liittynyt:
    12.10.2004
    Viestejä:
    1,654
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    Oletan että olet testannut priimakuntoisilla levyillä, joten naarmuisuudesta tuskin siis kyse?

    Tulee mieleen että jos DVD-levyssä on jokin kopiosuojaus jonka "tarkastus" vie jonkin aikaa, miksei tietysti CD:lläkin.

    Jos taas kyse on etupäässä poltetuista levyistä, saattaa olla että poltossa on tapahtunut jokin tössi, esim. Nerossahan saa niitä ISO Restrictions-asetuksia säädettyä ja väärillä arvoilla esim. vanha Samsung CD-RW -asemani ei välttämättä löytäny levyjä ollenkaan, voi olla LG:n asemakaan ei ymmärrä levyä jos vahingossa on muuttanut asetuksia. Poltetuissa levyissä on myös se että asemat ei välttämättä hyväksy kaikkia merkkejä, kaverillani tais olla juuri LG:n asema joka ei hyväksynyt Saksasta tilaamiamme levyjä ollenkaan, ei lukemista saati polttamista, joten levymerkin vaihtokin voi auttaa.

    Nämä tuli mieleen, voi olla että asema on viallinen rautapuoleltakin.
     
  4. Faeryan

    Faeryan Regular member

    Liittynyt:
    03.10.2005
    Viestejä:
    282
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Kylläkyllä.. Itselläni LG:n vastaostettu DVD-polttava tekee samaa sekä CD:itten että DVD:itten kanssa, ja on tehnyt tätä heti alusta asti. Samaa ei tee LG:n hiukan vanhempi CD-polttava.
    Tämä tapahtuu ko. asemalla sekä itse poltettujen että kaupasta ostettujen elokuva-dvd:itten kanssa.
    En ole kuitenkaan huolestunut, onhan tässä aikaa valmiissa maailmassa.
    Käyttiksenä Linux Ubuntu, eli en usko että mitkään ajurit tuota aiheuttaa, jos vren88:n Windowsilla (oletan) tekee samaa.
     
  5. vren88

    vren88 Regular member

    Liittynyt:
    31.03.2005
    Viestejä:
    147
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Ihmettelen vaan ku kaverilla on samanlainen asema eikä sillä mitään tämmöstä ongelmaa oo ku koitin samaa DVD levyä sen asemassa. testasin vanhalla CD asemalla ja rupes lukee heti. kyllä se tympäsee joskus ku laittaa levyn sisään ni ei tiiä et käynnistyykö vai ei, joskus ei pistä automaattista käynnistystä päälle vaan pitää klikata aseman kuvaa??
     

Jaa tämä sivu