mikä vista ?

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi Pekken 23.02.2008.

  1. Pekken

    Pekken Regular member

    Liittynyt:
    29.12.2007
    Viestejä:
    151
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    okei mä oon katellu tässä mikä vista sopis hyvin pelaamiseen niin mikä se niistä mahtaa olla ? onko se vista ultimate 64x ? vai onko se vista homeedition siis en oikein tiedä mitä noissa nyt on eroa kertokaa erot ja kertokaa missä rullaapelit. Esim DX10 ja en halua mitää missä voi hienosti kuvia mukata tai jtn halvan pelaamisen parhainman winukan vistasta ja siitä muuten vielä kertokaa sitten mitä eroa ja mitä hyvää noissa sitten on esim 32X ja 64X tai vista ultimate eroaa vista homeditioniin. Elisiis pelaamiseen tarkotettua parhaiten

    kiitos
     
  2.  
  3. _EffEcT_

    _EffEcT_ Regular member

    Liittynyt:
    25.11.2007
    Viestejä:
    756
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Windows Vista Premium on ihan hyvä valinta, mutta vistaan kannattaa tietysti ottaa vähintään 3GB tai 4GB muistia, varsinkin jos pelata ajattelit.

    EDIT: Vista tosiaan vie paljon enemmän muistia kaikkeen turhaan sontaan kuin XP, siksi olisi hyvä olla vähän enemmän kuin normaalisti.
     
    Viimeksi muokattu: 23.02.2008
  4. CoB92

    CoB92 Active member

    Liittynyt:
    08.06.2006
    Viestejä:
    1,450
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    vistaan riittää pelaamiseen kevyesti 2gb. itsellä työpöytäkäytössä 30 prosenttia keskusmuistia käytössä ja peleissä max 80 prosenttia.. käyttämätön keskusmuisti on turhaa keskusmuistia.
     
  5. Sephi7

    Sephi7 Guest

    Ota toi Home Premium tai sitten Ultimate ja kannattaa ottaa mieluummin 64 bittisenä.
     
  6. apilas

    apilas Guest

    Home Premium 32-bit

    Ja kaksi gigaa muistia riittää mainiosti. Myöhemmin jos tarve vaatii niin voi sitten muistia lisäillä.
     
  7. Pekken

    Pekken Regular member

    Liittynyt:
    29.12.2007
    Viestejä:
    151
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    no mitä eroa tossa 64 bittisessä on tohon 32 bittiseen ?

    riitääkö 1024MB x 2 800 MHZ riitääkö se pelaamiseen ?

    miks tossa mitää olla niin paljon muistia ?
     
  8. MikroMake

    MikroMake Active member

    Liittynyt:
    03.02.2006
    Viestejä:
    3,866
    Kiitokset:
    5
    Pisteet:
    68
  9. apilas

    apilas Guest

    Vista rohmuaa muistia todella paljon kaikenlaiseen oheistoimintaan. Perus nettikäyttöön se on todella raskas käyttöjärjestelmä. Sen vuoksi sitä ei vanhempiin koneisiin edes suositella asennettavaksikaan.


    64bittisestä ei ole tällä hetkellä kuin haittaa. Jostain syystä ohjelmia/pelejä ei ole vieläkään tehty hyödyntämään täysin 64-bittisyyttä, vaikka siihen olisi kaikki valmiudet laitteistojen suhteen.


    Huom! 32-bit:n saa päivitettyä myöhemmin tarpeen vaatiessa 64-bit:ksi, joten fiksu käyttäjä Vistan hankkiessaan valitsee ensin 32-bit:n ja myöhemmin tarpeen vaatiessa tekee päivityksen. Näin vältetään kaikki ongelmat ja hässäkät.
     
    Moderaattorin viimeksi muokkaama: 23.02.2008
  10. Taukkizz

    Taukkizz Regular member

    Liittynyt:
    21.09.2004
    Viestejä:
    361
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Home Premiumin 32-bittistä versiota suosittelisin asentamaan. 64-bittinen olisi periaatteessa kehittyneempi vaihtoehto, mutta 64-bit Vista vaatii WHQL-hyväksytyt laiteajurit, mikä saattaa aiheuttaa ongelmia mikäli vehkeesi eivät ole aivan sitä kuuminta mainstream-hottikamaa. Jos ostat 32-bittisen Vistan, voit myöhemmin tilata 64-bittisen ilman lisäveloitusta (postikulut kai joutuu maksamaan, en ole varma).
     
  11. morotzky

    morotzky Regular member

    Liittynyt:
    01.09.2006
    Viestejä:
    112
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Retail-version saa päivitettyä-OEM-versiota ei!
     
  12. apilas

    apilas Guest

    Juu unohtui mainita tuo, että 32-bittistä OEM eli päivitysversiota ei saa päivitettyä 64-bittiseksi.
     
    Moderaattorin viimeksi muokkaama: 01.03.2008
  13. morotzky

    morotzky Regular member

    Liittynyt:
    01.09.2006
    Viestejä:
    112
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Jos ostit retailin niin näin on-Ultimatessa tulee molemmat mukana retailissa. OEM on vain se versio, jonka ostit.
     

Jaa tämä sivu