Microsoft Word

Viestiketju Windows -ongelmat -osiossa. Ketjun avasi Nopetti 08.09.2007.

  1. Nopetti

    Nopetti Member

    Liittynyt:
    29.05.2007
    Viestejä:
    5
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    En nyt tiennyt mihin tämän tunkaista, mutta laitoinpa nyt tänne.

    Ongelma on siis pieni, mutta häiritsee silti, olisi mukavaa jos joku jaksaisi auttaa.
    Siis käytän kirjoittamiseen Microsoft Worldia, enkä oikeastaan sitä paljoa käytä. Nyt kun jouduin koulunkäynnin takia sitä käyttämään, tuli ongelma.
    Kun otan uuden tyhjän tiedoston ja alan kirjoittamaan, teksti tulee hirvittävän pienellä. Olen yrittänyt muuttaa fonttia, kokoja ja selata asetuksia, mutta mistään ei tunnu olevan apua.
    Sitten vielä sellaista, että välillä tulee sellainen pulma, että kun kirjoitan ja huomaan virheen keskellä tekstiä ja yritän korjata sen, teksti edellä alkaa "katoamaan" sitä mukaa kuin kirjoitan ja se on hyvin ärsyttävää. Miten tämän toiminnon saa pois päältä?

    Kiitos jos joku näkee vaivan auttaa.
     
  2.  
  3. IlmoPJ

    IlmoPJ Moderator Ylläpitäjä

    Liittynyt:
    17.03.2006
    Viestejä:
    6,867
    Kiitokset:
    788
    Pisteet:
    193
    Missä käyttöjärjestelmässä? Minkälaiset versiot ovat kyseessä?
     
    Viimeksi muokattu: 08.09.2007
  4. yamaneko

    yamaneko Senior member

    Liittynyt:
    22.09.2005
    Viestejä:
    5,093
    Kiitokset:
    1
    Pisteet:
    118
    Sinun tulee tehdä muutos Normal.dot -asiakirjamalliin. Löydät sen %userprofile%\Application Data\Microsoft\Templates (Vistassa %userprofile%\AppData\Roaming\Microsoft\Mallit)

    %userprofile% yleensä = C:\Documents and Settings\käyttäjänimi
    C:\Users\käyttäjänimi (Vista)

    Tee siis halutut muutokset ja tallena Normal.dot asiakirjamallina.
    [​IMG]
    Painamalla Insert -näppäintä uudelleen, olet sen ilmeisesti vahingossa asettanut päälle. Näet sen jos Wordissa on alarivilla Korv -aktiivisena.
    [​IMG]
     
    Viimeksi muokattu: 09.09.2007

Jaa tämä sivu