Micro ATX kotelo ja virtalähde

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi Samps4 23.01.2006.

  1. Samps4

    Samps4 Member

    Liittynyt:
    08.03.2005
    Viestejä:
    83
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Kun en ole aivan varma näistä hommista niin mitäs mieltä olette semmosesta micro atx kotelosta ja emolevyistä jotka sopivat sinne koteloon. Että onko ne emolevyt hyviä ja kannattaako pelikäyttöön tarkotetut komponentit sijoittaa tälläiseen micro atx koteloon?
    ja sitten tuo tärkein että mahtuuko niihin koteloihin ihan normaali virtalähde (esim. nexus 400W)
     
  2.  
  3. Ylke

    Ylke Regular member

    Liittynyt:
    28.08.2004
    Viestejä:
    3,280
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    Osat varmasti mahtuvat(tuskin mikään jätti näyttökortti), mutta pelaamista ajatellen se sillipurkki voi kuumentua vähän liikaa :)
     
  4. Hz4

    Hz4 Guest

    Itse olen aika tuliterän mATX emolevyn ja koneiston omistaja. Hyvin on pelit pyörinyt eikä se vaikuta mitenkään erillaiselta kuin ATX muutenkaan. Mutta kellotus ja BIOS säätäminen on sitten vaan jätettävä pois laskuista. Itselleni kävi hyvä tuuri sillä emolevyssä oli aika "kevyt" kellotus mahdollisuus.
    ATIn piiri tässä eniten häiritsee sillä PCI ja DIMM väylät ovat tukossa Nvidia näytönohjaimen takia. Joten kannattaa hankkia emolevy jossa on AMD omat piirit tai sitten Intelin jossa on Intelin piirit (i915/i925/i945).
    Virtalähteenä minulla on mATX kotelossa 420W ATX viertalähde.
    Uudet CD-R-RW/DVD-R-RW asemat ovat niin pieniä että mahtuu virtalähteen eteen. Kovalevyjä on 2Kpl.
    Mitään 7800GT/GTX kortteja ei mATX kokoonpanoon osteta sillä tulee kotelo vastaan.
    Pelatessa antaa tasan samat tehot kuin ATX Joten suosittelen jos olet kyllästynyt ATX jäähdyttämiseen ja vittumaiseen tuulettimien kanssa säätämiseen.
    mATX on paljon helpompi jäähdyttää kuin tornikotelo 8 tuulettimella.

    Suosittelen jos et hae kellotus konetta. mATX emolevyjä saa mm. http://www.bdog.fi tai http://www.verkkokauppa.com
    muissakin paikoissa on mutta muistaakseni noissa oli niitä aika laaja valikoima.

    ps. Tämä sillipurkki käy muuten 38-asteen idlellä ja korkeintaan 45 asteen rasituksessa;)
     
    Moderaattorin viimeksi muokkaama: 24.01.2006
  5. Samps4

    Samps4 Member

    Liittynyt:
    08.03.2005
    Viestejä:
    83
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Kiitos vastuksista. Tuli vielä mieleeni että mistä olet ostanut emolevyn tuohon koteloon? kun en itse löytänyt yhtään sellaista missä ei olisi integroituna näytönohjain. ja emolevyssä pitäisi olla. 939 prossukanta amd prossuille ja sitten mielellään pci-e 16x näyttis liitäntä.
     
  6. Hz4

    Hz4 Guest

  7. jartar

    jartar Senior member

    Liittynyt:
    07.04.2004
    Viestejä:
    8,485
    Kiitokset:
    111
    Pisteet:
    143
    Näytäppä mulle yksikin emo jossa on AMD:n piirisarja...
    Näytönohjaimen valmistaja ei vaikuta kellotus ominaisuuksiin.
    Noiden asemien fyysinen koko on pysynyt suunnilleen samana sen 10 vuotta.
    Tuommoisia valmiita koneita on myynnissäkin. mATX koteloita on olemassa hyvinkin eri kokoisina ja mallisia.
    Asia menee juuri toisinpäin. Mitä pienempi kotelo. Sen vaikeampi se on jäähdyttää.
    Ellei löydy niin mitä sitten. Ei se mitäään haittaa.
    Pelikone kannattaa laittaa mATX koteloon jos ehdoton edellytys on kotelon pienuus. Ominaisuudet,laajennettavuus yms. kärsivät.
    Lisäksi lämpöongelmat voivat tulla vastaan.
     
  8. Samps4

    Samps4 Member

    Liittynyt:
    08.03.2005
    Viestejä:
    83
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    No mutta onko se mahdottomuus saada se mATX kotelo jäähtymään kunnolla? kyllähän nuissa koteloissa näyttää olevan tuuletin paikkoja takana ja sivussa ja ainahan voi yhen reiän porata lisää jos siltä tuntuu?
     
  9. Samps4

    Samps4 Member

    Liittynyt:
    08.03.2005
    Viestejä:
    83
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Miten se onnistuu sit ku haluaa laittaa toisen näytönohjaimen integroidun tilalle? en oikeen tiedä näistä. voiko sen jotenki sulkea sen integroidun pois päältä ja valita että kone käyttää sitä uutta näytön ohjainta?
     
  10. jartar

    jartar Senior member

    Liittynyt:
    07.04.2004
    Viestejä:
    8,485
    Kiitokset:
    111
    Pisteet:
    143
    Ei ole mahdottomuus. Eikä ole välttämättä edes vaikeaa (sen kotelon koko merkkaa todella paljon). Riippu paljon myös osista mitä sinne laittaa.
    Monesti hiljaisuudesta joudutaan tinkimään.
    Näyttö kytketään siis erilliseen näytönohjaimeen ja integroitu otetaan biosista pois päältä.
     
    Viimeksi muokattu: 25.01.2006
  11. perhana

    perhana Regular member

    Liittynyt:
    05.02.2005
    Viestejä:
    933
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Tuo micro-atx kotelon lämpeneminen ei tosiaan ole nykykoneissa ongelma, olen tässä itsekkin joutunut muuttamaan käsitystäni siitä että jäähdytyksen kannalta kotelon tulisi olla mahdollisimman suuri.
    Olen nyt tässä lähiaikoina kasannut pari konetta m-atx koteloon joissa on ilmanohjain prossulle kotelon kupeesta ja täytyy sanoa että kone ja kotelo pysyy molemmissa huomattavasti viileämpänä kuin oma iso maxitorni kotelo.

    Itselleni kasasin olohuoneeseen koneen erittäin pieneen flex-atx koteloon (m-atx desktop) joka vaikutti kasatessa todella ahtaalta, hyvä että johdot sai mitenkään sinne ahdettua, ja kun siinäkin prossu imee ilman suoraan kannen läpi ja lisäksi 80x80 puhaltaa lisäilmaa koteloon niin kone pysyy todella viileänä, s754 sempron 2800+ kellotettuna 3400+ kelloihin ja boxed coolerin voltit pudotettuna 5 volttiin lämmöt pyörii 30-40 asteen lukemissa.

    Pienessä kotelossa ilma tuntuu kiertävän nopeammin kotelon läpi, eikä jää koteloon seisomaan niinkuin suuressa kotelossa :)

    Eriasia toki on nämä vanhat m-atx kotelot joissa ilmankiertoa ei ole lainkaan mietitty, eikä kotelossa ole edes reikiä joista ilma pääsisi kiertämään :-D
     
  12. jartar

    jartar Senior member

    Liittynyt:
    07.04.2004
    Viestejä:
    8,485
    Kiitokset:
    111
    Pisteet:
    143
    No täytyyhän tuo sitten uskoa...
     
  13. perhana

    perhana Regular member

    Liittynyt:
    05.02.2005
    Viestejä:
    933
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    heh... mitään ei kannata uskoa ennenkuin itse näkee :-D

    Tehokkaat näytönohjaimet voi kyllä m-atx koteloissa tuottaa ongelmia, ellei niiden jäähy puhalla lämpöjä suoraan ulos kotelosta
     
  14. wipe2000

    wipe2000 Senior member

    Liittynyt:
    05.08.2002
    Viestejä:
    6,109
    Kiitokset:
    5
    Pisteet:
    118
    Kannattaa kyllä varmistaa täysikokoisen powerin mahtuminen, jos se on toivottavaa, ennen ostoa. Monet pienemmät kotelot käyttävät myös pienempikokoista virtalähdettä.

    Joskus integroitu näyttis pitää poistaa käytöstä oikein fyysiseti emon jumpperilla, useimmiten (uusissa) sen saa hoidettua BIOSista.

    CD/DVD-asemat ovat pitkälti saman kokoisia, mutta joiltain valmistajilta löytyy hieman lyhyempikin malli. Esim. omaan vanhaan mATX Celeron-koneeseeni ei mahtunut ATX-poweri ja täyspitkä optinen asema, mutta pari senttiä lyhyempi (Lite-On:in SOHR-5238S-02C) mahtui. Ja löytyyhän noita asemia lisäksi slim-kokoisina.

    Ja kyllähän barebone-koneillakin jotkut pelailevat, esim. Shuttlen koppaan tuntuu menevän vielä aika tehokaskin näyttis.

    edit:
    Mitähän tuosta pitäisi ajatella, hymiö kyllä perässä... mutta eihän ilman vaihtumisajalla ole mitään tekemistä poistetun lämpömäärän kanssa.
     
    Viimeksi muokattu: 25.01.2006
  15. Samps4

    Samps4 Member

    Liittynyt:
    08.03.2005
    Viestejä:
    83
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Riittäisikö tuossa shuttlen barebonessa virtalähteen teho kun näyttää olevan 350W kun on kyse kuitenkin pelikoneesta ja prossu ois semmonen athlon 64 4200+ näyttis ehkä geforce 6800 malli
     
  16. perhana

    perhana Regular member

    Liittynyt:
    05.02.2005
    Viestejä:
    933
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Nyt en viitsisi ruveta väittelemään, mutta tuota en kyllä niele ihan mukisematta :-D

    Minun tietämykseni mukaan nimenomaan se kuinka nopeasti ilma vaihtuu kotelossa on se joka ratkaisee... sen ilman mukana se lämpö sieltä kotelosta poistuu.
     
  17. wipe2000

    wipe2000 Senior member

    Liittynyt:
    05.08.2002
    Viestejä:
    6,109
    Kiitokset:
    5
    Pisteet:
    118
    Se tietenkin vaikuttaa, kuinka suuri määrä ilmaa vaihtuu aikayksikössä, mutta se missä ajassa kotelon ilmamäärä on vaihtunut, on käsittääkseni irrelevanttia. Eli ilman virtausmäärä on oleellista, kotelon tilavuus ei mielestäni ole.

    Tai vielä tarkemmin: Kotelossa oleva ilmamäärä hidastaa lämpötilan muuttumista, eli mitä isompi kotelo, sen hitaammin se jäähtyy/lämpenee. Loppulämpö, kun tasapainotila on saavutettu, on kuitenkin sama. Tosin isosta kotelosta lämpöä haihtuu myös seinien läpi enemmän kuin pienestä, mutta sen vaikutus lienee lähes merkityksetön tuulettimien siirtämän ilman mukana siirtyvään lämpömäärään nähden.

    (edit: typo + lauserakenne)
     
    Viimeksi muokattu: 25.01.2006
  18. Hz4

    Hz4 Guest

    Anteeksi että tämän nostan eloon mutta Jartarilla oli jotain wineä päällä.

    Tarkoitin lähinnä jotain piirisarjaa jota AMD yleensä käyttää
    "Näytönohjaimen valmistaja ei vaikuta kellotus ominaisuuksiin."
    :D heh katsos, kun piirisarja on ATIn ja näytönohjain Nvidian. Kesti jopa hieman saada prossu näyttämään oikeaa tulosta. Onneksi BIOS päivityksiä tulee vieläkin taajaan tahtiin. Mutta ei sitä usko jossei kohdalle osu -Sori.

    VÄÄRIN! LG CD asema on tasan 2.1Cm pitempi kuin tuo LG Polttava DVD asema. Jos kulta vielä haluaa kuvaa niin voin laittaa senkin:)

    Kuka puhu pakettikoneista yhtään mitään?

    Hohoijaa sanon minä, ei oo pahemmin meikäläisen eteen tuupannu. 2 mATX kokoonpanoa talossa. muutkin näköjäs tästä asiasta nussuttanu

    Kuka väitti, että haittaa?!
     
    Moderaattorin viimeksi muokkaama: 05.05.2006
  19. jartar

    jartar Senior member

    Liittynyt:
    07.04.2004
    Viestejä:
    8,485
    Kiitokset:
    111
    Pisteet:
    143
    ja elämäsi parani toiseen potenssiin tämän vuodatuksen jälkeen...
     
  20. Camee

    Camee Guest

    Tässä oli viesti, mutta aloitin uuden ketjun.
     
    Moderaattorin viimeksi muokkaama: 06.05.2006
  21. Hz4

    Hz4 Guest

    Jep... Eikä tämä mikään vuodatus ollut. Tein vaan asian selväksi, kun kovasti oli sinulla asiaa.
    Joo mutta antaa olla...Ei tää mikää vittuilu/muu vastaava ollu.
     
    Moderaattorin viimeksi muokkaama: 06.05.2006

Jaa tämä sivu