mahdollista vai ei?!

Viestiketju Ajuri- ja softaongelmat -osiossa. Ketjun avasi Ramin1 09.08.2010.

  1. Ramin1

    Ramin1 Member

    Liittynyt:
    01.07.2009
    Viestejä:
    86
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Sellanen kysymys että onko mahdollista etätyöpöytä ohjelmia käyttäen esim tightvnc niin käyttää tuota etätyöpöytää muuallakin kun kotona käyttäen vaikka mobiililaajakaistaa tai työpaikan nettiyhteyttä tai jotain vastaavaa? Sain tightvnc:llä yhdistettyä muihin koneisiini, mutta ainoastaan jos käytän kodin nettiä, heti kun käytän esim mokkulaa niin ei enään onnistukkaan yhdistäminen?! helppiä vähäsen, olisi ihan hyödyllistä jos voisi työpaikalta saada yhteys pöytäkoneeseeni täällä kotona.
     
  2.  
  3. Eza90

    Eza90 Member

    Liittynyt:
    25.02.2008
    Viestejä:
    23
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Itse käytän kyseiseen tarkoitukseen TeamViewer nimistä ohjelmaa jonka voi ladata täältä: http://www.teamviewer.com/index.aspx

    Ohjelman asetuksiin täytyy vain lisätä salasana, jolla koneelle saa yhteyden. Sekä pääsyn valvontaan asettaa "täysi pääsy". Lisäksi ohjelmaan voi tehdä ilmaisen käyttäjätunnuksen, jolloin saat asetettua tietokoneesi "vastapuolen" kumppaniksi, jolloin sinun ei tarvitse muistaa koneesi tunnusta.
     

Jaa tämä sivu