tein tuossa 3d mark 05 testin ja tuli tulokseksi 1600 karkkia. prossu on anthlon 64 3200+ muistia 2x512 ddr400 näyttis joka on ilmeisen huono asus gf 6600td 256mb emo asus A8N-sli deluxe näyttis on vissiin pullonkaulana, mutta ajattelin vain että saako siitä jotenkin enemmän tehoa irti? modaamalla tai jotenkin?' uutta en kuitenkaan heti osta. vai mikä tässä mättää?
Näyttis on kyllä aika susi, mutta voit toki koittaa kellottaa sitä.. Esim. tällä :http://www.guru3d.com/rivatuner/
joo kannattaa yrittää kelottaa, tulos nouseen helposti yli kahden tuhannen...(luulisin) toi rivatuner on hyvä ohjelma, sit vaan kun rupee kuvassa näkyyn virheitä niin tiputat kelloja vähän ja nautit "ilmaisesta" lisävauhdista peleissä. kannattaa myös vilkasta rivatunerilla kuinka kovaa pyörii tuuletin kun kortti on 3d tilassa, ittellä vakiona 40% ja 100 prossalla tulos nousi jonkun verran, myös kotelo tuulettimista on apua.
no joo nostin coren ja muistin kelloja rivalla ja päivitin ajurit uusimpaan ni sain tulokseks 2550 karkkia.... mut saaks tolla rivatunerilla tehtyä jotai muuta muutoksia jotka nopeuttais?? ja miten noihin 3D Markin tuloksiin pitäis suhtautua? mikä on yleensäkin hyvä tulos?
Alkaa olla ihan ok tulokset mielestäni..Futuremarkin orb:ssa näkee, mitä muut on samaisella kortilla saaneet.