elikkäs kun katson jenkeistä tilattua leffaa niin toi lg dvd asema haluaa vaihtaa region 1, sen jälkeen tulee et voi tehdä tämän vain 4 kertaa. elikkäs meneekö toi lukkoon neljännen kerran jälkeen region 1 tai 2:seen. onkos tohon jotain jippoa millä saa pois ton 4 kertaa vaihdon, vai loppuiko jomman kumman regionin kattominen ton 4 kerran jälkeen?
itselläni oli vanha asema juuri tuo ja se menee lukkoon noiden vaihtokertojen jälkeen => se jää siksi regioniksi mihin se viimeeksi vaihdettiin. Sen jälkeen sitä ei voi vaihtaa. Netissä on "joku" hyvin epävirallinen firmware tuolle asemalle jonka pitäisi poistaa tuo rajoitus/tehhdä asemasta region vapaan....En ihan ensimmäiseksi menisi sitä tosin tekemään.. Suosittelein hankkimaan jonkun region-poisto ohjelman esim. Slysoft AnyDVD, joka poistaa levyn region suojaukset ja tekee siitä region nollan = toimii missä vain. DVD Region+CSS Free on myös vastaava ohjelma, molemmat tosin maksavat. Tosin kaippa niitä on muitakin... //kappas vain, johan niitä ILMAISIAKIN alkoi löytyä: http://www.digital-digest.com/search_action.php?type=software&keywords=remove+dvd+region+free mm. DVD43 (ehkä tämä?), DVD Region Killer jne.
kiitti vinkeistä hommasin tuon DVD Region+CSS Free ja nyt ei pitäisi lg:n inistä enää oli muuten hassu juttu kun oli päällä toi lisää tehtävä kuvakepalkkiin niin silloin toi dvd asema ei sanonu mitään näytii vaan et tyhjä asema, sit otin pois sen tuolta kuvakepalkista niin rupes toimimaan. ainakin tehtävien hallinnassa näkyy et running aikas outoa