LCD näytön varjot?

Viestiketju Näytönohjaimet - Apua, kokemuksia ja vinkkejä -osiossa. Ketjun avasi the 03.12.2006.

  1. the

    the Member

    Liittynyt:
    31.01.2006
    Viestejä:
    61
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    No tässä on nyt liitetty läppäriin toiseksi näytöksi 17 tuuman benq fp73 LCD näyttö (käytän ns. jaettua työpöytää). http://www.benq-eu.com/products/LCD/?product=645&page=features Näyttö on liitetty D-Sub (VGA) kaapelilla, koska läppärissä ei ole DVI-D paikkaa.

    Ongelma on siinä, että LCD näytössä näkyy varjot tekstissä, ikoneissa jne... Olen yrittänyt säätää LCD-näyttön valikosta mutta eipä tunnu onnistuvan. Kuva on muutenkin erittäin "suttuinen" verrattuna läppärin omaan näyttöön.

    1. Miten saan varjot pois? Varjoja on aina 3 kappaletta.

    2. Onko olemassa sellaista adapteria, että voin muuttaa läppärin VGA lähdön DVI-D lähdöksi? Mahtaisko tuo nyt ratkaista yleensä mitään?

    3. Mikä merkitys on virkitystaajuudella LCD-näytöillä. 60, 70 ja 75Hz olisi tarjolla.

    4. Ohjeessa kehoitetaan asentamaan omat ajurit mutta en tohdi tehdä sitä, koska eikös se vaikuta läppärin omaan näyttöön. Nyt kuitenkin on kyseessä lisä näyttö läppärille.
     
  2.  
  3. PeteTK

    PeteTK Active member

    Liittynyt:
    20.06.2004
    Viestejä:
    3,061
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    Huonolaatuinen liitäntä läppärissä?
     
  4. Agent_007

    Agent_007 Senior member

    Liittynyt:
    05.05.2003
    Viestejä:
    29,936
    Kiitokset:
    124
    Pisteet:
    143
    2. Tuollaisia on olemassa, mutta hinnat ovat aika kovia.
    http://www.networktechinc.com/vga-dvi.html

    3. 60 Hz on tarpeeksi.

    4. Tietokoneessa voi olla ajurit useille näytöille. Tosin epäilen että vaikka nuo näytön ajurit asentaa ettei kuva parane.

    Onko tuo VGA-kaapeli varmasti ehjä ja onko toista kaapelia kokeiltu?
     
  5. the

    the Member

    Liittynyt:
    31.01.2006
    Viestejä:
    61
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Homma ratkes. Oli vääränlainen kaapeli. Yksi "pinni" puuttui eli siinä oli vain 14 pinniä ja piti olla 15. Ei ne myyjät näköjään osaa aina myydä oikeanlaista kaapelia.
     

Jaa tämä sivu