moro! sellainen ongelma olisi, että vaikka sivuilta tiedostot latautuvat ihan hienosti hyvää nopeutta, niin erinäisiä ohjelmia käyttäen nopeus on aivan olematon (esim. bitcomet ja dc++). portit ovat oikeat (luulisin). missähän vika voisi olla?
Ilmeisesti tarkoitat, että .torrent tiedosto tulee nopeasti. Se tuleekin, koska on pieni ja sijaitsee nimenomaan ko. sivustolla. Mutta itse tiedoston lataaminen tökkii yleensä, jos lataat ns. avoimelta trakkerilta kuten Piratebaysta. Kun ei löydy tiedoston jakajia (mieluiten seeders) ei ole mistä imuttaa. Kirjauduppa jollekin kunnon trakkerille, jossa pitää olla ratiot kunnossa, niin homma pelittää: http://keskustelu.afterdawn.com/thread_view.cfm/164239 ja vaikka Filelist sieltä.
kiitos vastauksesta. kuitenkin vaikka seedereitä olisi tarpeeksi ja kaikki sellaiset hommelit kunnossa. ja eli siis vaikkapa jotain tavallisia tiedostoja lataa netistä (esim. ajureita) niin tulevat aivan kivasti, mutta kun yrittää torrenttiohjelmilla tai dc++:lla ni kituuttaa. voisiko olla virusohjelmiston palomuurissa ettei päästä läpi tai jotain?
yhteys on varmaankin 1mb/512? eli ~ 100kt/s sisään ja 50kt/s ulos. jos kotitalaudessa on muita koneita internetissä niin ne vievät jonkun verran kaistaa ja jos ulos päin menevä kaista tukkiutuu niin lataus nopeus kärsii todella paljon. Mitkähän ne nopeudet on millä lataat? ja lähetät? jos ne ei ole todella alhaiset < 10kt/s niin mitään teknistä ongelmaa tuskin on.
joo 100 tulee ku kaikki on jees. ja vanhalla koneella tulikin ja nyt pitäs olla kaikki samanlailla mut tulee tosiaan alle kymppiä. outoo.