Tiedän että on olemassa erilaisia ohjelmia, jotka laskevat jotain asiaa kun kun konetta ei käytetä ja tulokset menevät esim. johonkin tutkimukseen. Mitä tällaisia suosittuja kansainvälisiä on olemassa?
einstein@home - Tarkoitettu painovoima-aaltojen etsimiseen. Allekirjoittanut pyörittää tätä. Seti@Home - Elämän etsimiseen Maan ulkopuolelta. Folding@Home - Projektin päämärä olisi ymmärtää proteiinien toimintaa paremmin. Sitten on vielä paljon muuta, mutta nuo nyt tuli ekana mieleen.
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_distributed_computing_projects Tuollahan noita olis aika läjä. Senkus valitset projektin. Itse olen pyöritellyt noita Boinc softia ja ne ainakin toimii Windowsilla ja Linuxilla.