Ongelma on seuraavanlainen: ADSL palikkana Telewellin EA400(sis. kytkimen) ja kaksi konetta olisi tarkoitus verkottaa tämän palikan kautta. Eli tiedostojen jakoa koneiden välillä. Molemmissa koneissa verkkokortti ja netti toimii molemmissa koneissa nykyisillä kytkimen asetuksilla. Mutta miten määritän laitteen(EA400) sekä Windowsin asetukset? En juuri tajua asetuksista mitään joten voisiko joku kertoa selkeästi miten homma saadaan pelittämään. Tietoturva myös tärkeää että kukaan ulkopuolinen ei pääse verkon koneisiin käsiksi. Tarviiko palomuuriasetuksia muuttaa?
Pistin DHCP:n päälle. NATin myös. Miten asetan IP hommat, Pitääkö tehdä muutoksia verkkokorttien asetuksiin tai kytkimen asetuksiin?
DHCP kun on käytössä niin koneet osaavat hakea itse IP-osoitteet. Jos tietoturvaa haluaa niin yksi tapa on pistää tuo tiedostojen ja tulostimien jakaminen kulkemaan NETbeui tai IPX/SPX protokollan päällä, nämä eivät kulje internetissä. Tosin tuo NAT riittää myös.
Sen verran sain verkon toimiin kahden koneen välillä että toisella pääsee toisen jaettuihin tiedostoihin käsiksi, mutta toisella ei. Toisessa koneessa XP Pro ja toisessa XP Home ja siinä se ongelma piileekin. Prosta saa yksinkertaisen tiedostojen jaon pois päältä mutta Homesta sitä ei saa pois kytketyksi. Miten saan ongelman kierrrttyä? Tällähetkellä siis Prolla pääsee Homen tiedostoihin mutta Homella ei pääse Proon tiedostoihin?
Sitä yksinkertaista tiedostojen jakoa kannattaa käyttää. Homessa sitä pääsee muistaakseni säätämään vikasietotilan kautta. EDIT: Ja kannattaa tarkistaa että molemmissa koneissa on jotain tiedostoja jaossa ja että palomuureista on sallittu tiedostojen jakaminen.
Onkos jonkun mahdollista päästä internetistä koneiden tiedostoihin käsiksi kun käytän yksinkertaista tiedostojen jakoa??