Kysymys näyttiksistä

Viestiketju Näytönohjaimet - Apua, kokemuksia ja vinkkejä -osiossa. Ketjun avasi suurimies 03.11.2008.

  1. suurimies

    suurimies Regular member

    Liittynyt:
    07.07.2008
    Viestejä:
    101
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
  2.  
  3. Euphemos

    Euphemos Regular member

    Liittynyt:
    13.07.2005
    Viestejä:
    2,607
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    OverClocked eli kortti on tehdasylikellotettu versio.
     
  4. Sedentte

    Sedentte Member

    Liittynyt:
    30.07.2006
    Viestejä:
    22
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Entäs minkälaisen hyödyn noista tehtaalla kellotetuista korteista saadaan? Kalliimpiahan noi on kuin normikelloilla olevat. Jos itse kellottaisi, tulisiko samanveroinen kortti?

    Onko valmiiksi kellotetuissa korteissa lämmöt kovemmat kuin normikelloilla toimivilla vastaavilla korteilla? Jos lämmöt ovat kovemmat, ovatko kellotetut kortit äänekkäämpiä kovemman tuuletuksen takia. Itse arvostan koneessa ennen kaikkea hiljaisuutta. Hiljaisuus menee tehokkuuden edelle.

    Hyvä puolihan noissa tehdaskellotetuissa korteissa on se, että ei tarvitse takuun menetystä surra. Jos itse kellottaisi ja jokin menisi pahasti pieleen, ei saisi uutta korttia tilalle.
     
  5. kerbo

    kerbo Regular member

    Liittynyt:
    15.05.2005
    Viestejä:
    2,796
    Kiitokset:
    4
    Pisteet:
    48
    Itse kellottamalla saa normaalista kortista yleensä helposti samat kellot kuin tehdaskellotetusta. Esim. Rivatunerilla ja Ati Toolilla.

    Kyllähän lämmöt nousee, kun kortit toimivat isommillla kellotaajuuksilla. Joissain oc korteissa on kuitenkin parempi jäähdytysratkaisu kuin normaalissa versiossa. Jos oc ja normaalissa kortissa on sama jäähy, niin kyllähän se oc kuumempana käy. Tuulettimiahan voi toki yleensä säätää ja siten pitää kortin viileämpänä, mutta silloin se myös tarkoittaa tuota äänen nousua.
    Kukas sen huomaa, että olet kellottamalla kortin rikkonut ;) ?
     
  6. smaga

    smaga Regular member

    Liittynyt:
    16.08.2006
    Viestejä:
    1,284
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    Ei sitä huomaa jos ohjelmalla kellottaa :) Biosin fläshäys onkin sitten asia erikseen.
     

Jaa tämä sivu