Kuva nykii katseltaessa

Viestiketju Digivideo-ongelmat ja -keskustelu -osiossa. Ketjun avasi sirithrun 14.04.2005.

  1. sirithrun

    sirithrun Member

    Liittynyt:
    14.04.2005
    Viestejä:
    2
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Käytössä on Zoom Player ja ladattuna ffdshow, ääni kuuluu hyvin ja kuvakin näkyy, mutta se nykii, eli siis jumittaa samaan kuvaan pitkäksi aikaa ja vaihtumiseen menee aikaa. Ei siis kovin nautonnollinen katselukokemus... Olen kokeillut mpegejä ja aveja, tekee molemmilla samaa, isommilla ja pienemmillä tiedostoilla.

    Kaikki toimi ennen oikein hyvin, mutta koneeseen vaihdettiin 20 GB kovalevyn tilalle 160 GB kovalevy ja muistia lisättiin 128 MB -> 192 MB. Suoritin on Intel Celeron 850 MHz.

    Missäköhän mahtaa olla vika ja mitä voisin yrittää tehdä?
     
  2.  
  3. Agent_007

    Agent_007 Senior member

    Liittynyt:
    05.05.2003
    Viestejä:
    29,936
    Kiitokset:
    124
    Pisteet:
    143
    Uusin FFDshow käytössä?
    Ei mitään postprocessia siinä päällä?
     
  4. sirithrun

    sirithrun Member

    Liittynyt:
    14.04.2005
    Viestejä:
    2
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    FFdshow on ladattu näiden sivujen kautta, ei ole postprocessingia päällä.
     
  5. Agent_007

    Agent_007 Senior member

    Liittynyt:
    05.05.2003
    Viestejä:
    29,936
    Kiitokset:
    124
    Pisteet:
    143
  6. shield

    shield Guest

    Lisään samaan ketjuun omani, koska kokeilin ja ei auttanut. Itselläni tekee xvid-videot tuota. Kokeilinpa ripata leffan, ja pakkasin sekä divx, mpeg ja xvid formaatteihi. muut toimivat täydellisesti, mutta xvid heittää. nappasin ripin levylle ja kävin toisella koneella testaamassa, toimii täydellisesti. katsoin codekit, samat käytössä ja samoilla asetuksilla. Eli oisko tästä henkimaailman hommasta mitään sanottavaa? vai lieniskö vaan että tuo xvid on liian vaativa tällä vanhalla pena kakkoselle?
     
  7. piiska

    piiska Active member

    Liittynyt:
    12.10.2003
    Viestejä:
    1,221
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    Mulla on aivan sama vika. Ei pitäs mulla olla tehoista kiinni (kts. allekirjoitus; huonompi kone). Ennen toimi hyvin, mutta päätin päivittää ffdshow:n uusimpaan, koska eräs leffa ei näkynyt koneella. Nyt se näkyy, mutta jotkut videot pätkivät ärsyttävästi.
     
  8. shield

    shield Guest

    Oletko kattunut tarkemmin että mikä on cedekki nykivissiä? itelläni en nimittäin huomaa kuin xvidvideoissa.
     
  9. ex8193

    ex8193 Member

    Liittynyt:
    17.04.2005
    Viestejä:
    8
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Poista ffdshow ja asenna divx !
     

Jaa tämä sivu