1. Tämä sivusto käyttää keksejä (cookie). Jatkamalla sivuston käyttämistä hyväksyt keksien käyttämisen. Lue lisää.

Kun saat kirjeen tekijän oikeuden tiedos- ja valvontakeskukselta, lue se tarkkaan

Viestiketju Yleistä keskustelua P2P-ohjelmista -osiossa. Ketjun avasi LMi 09.10.2010.

  1. LMi

    LMi Member

    Liittynyt:
    29.07.2010
    Viestejä:
    16
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Kysymys voi olla jostain muusta kuin sinusta.

    Sain juuri kirjeen tuosta pitkänimisestä paikasta. Kun sitä luki tarkkaan ja mietti, huomasi että syyte/epäily oli väärä. Koska asia vasta alkoi minun kannaltani, en kerro tarkemmin mikä minun kirjeessäni ei viitannut minuun. Auttaa tietysti jos tiedät mitä tietokoneellasi teet.

    Nyt pitää vähän Googlettaa ja kysellä oikeusaputoimistosta jatkoa.

    Jatkon kannalta, jos jollekin käy huonosti, ainakin minun oikeustajuni haluaa tietää yksilöidyt vahinkotiedot. Eli mikä tiedosto, mitä vahinkoa sen jaosta oli jne, Eurolleen.
     
  2.  
  3. Betrayed

    Betrayed Moderator Ylläpitäjä

    Liittynyt:
    12.10.2004
    Viestejä:
    1,585
    Kiitokset:
    2
    Pisteet:
    68
    Mielenkiinnosta, mitä sovellusta he väittivät että käytät?
     
  4. LMi

    LMi Member

    Liittynyt:
    29.07.2010
    Viestejä:
    16
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    DirectConnect
     
    Viimeksi muokattu: 10.10.2010
  5. wipe2000

    wipe2000 Senior member

    Liittynyt:
    05.08.2002
    Viestejä:
    6,109
    Kiitokset:
    5
    Pisteet:
    118
    Pitäisin hyvänä, että näistä jutuista saisi levitettyä mahdollisimman yksityiskohtaista tietoa kaikkien nähtäväksi. Myös kirjeen saajille voisi olla eduksi päästä juttelemaan ja vaihtamaan kokemuksia sekä saatuja neuvoja toisten samassa tilanteessa olevien kanssa.

    Ymmärrän kyllä toisaalta senkin, että kun juttu on vielä kesken, ei kaikkea haluta julkisuuteen kertoa. Liiallinen levittelyhän saattaa esim. estää jutun sopimisen oikeussalien ulkopuolella. Silti jo tieto samassa tilanteessa olevien määrästä ja mahdollisuus ottaa heihin yhteyttä esim. privana saattaisi olla jollekin avuksi.
     
  6. LMi

    LMi Member

    Liittynyt:
    29.07.2010
    Viestejä:
    16
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Olen samaa mieltä siinä että näitä kokemuksia kannattaa levittää eteenpäin. Katselen kuitenkin maanantaina ensin mitä vaihtoehtoja minulla on. Tarkoitus on kuitenkin kertoa kokemuksista mahdollisimman laajalti.

    Jos jollain on vastaavia kokemuksia ja voi kertoa niistä tässä foorumissa tai muualla kuulen niistä tietysti mielelläni. Jos on tarpeen email käy.
     
  7. coocie98

    coocie98 Regular member

    Liittynyt:
    25.08.2007
    Viestejä:
    220
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Näistä asioista ei puhuta siksi, koska sopimukseen liittyy pykälä, ettet levitä tarinaasi eteenpäin. Olisi kyllä itsekin kiva kuulla, että mitä noissa lapuissa lukee.

    PS: Jos tämä ei koska sinua, niin levitä pois :p

    PPS: Vahingot lasketaan vain sen mukaan, että paljonko tiedoston levittäminen olisi maksanut laillisesti. Mitään varsinaista vahinkoa ei tarvitse todistaa.
     
    Viimeksi muokattu: 10.10.2010
  8. LordPepsi

    LordPepsi Regular member

    Liittynyt:
    03.06.2006
    Viestejä:
    785
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    scannaat.. pyyhit nimet pois ja sillee.. sit uppaat sen kuvan johokki kuvapalveluu ja linkität tänne.. easy juttu.. vähä vanha topicci mut kuiteki!

    Lataaminenhan ei ole rangaistavaa.. vain moitittavaa.. Jakaminen se laitonta on!
     

Jaa tämä sivu