Kumpi ADSL modeemi

Viestiketju Vapaata keskustelua -osiossa. Ketjun avasi Varmint 17.08.2004.

  1. Varmint

    Varmint Guest

    Nyt kun tähänkin talouteen on vihdoin tulossa ADSL niin pitäisi tiedustella ADSL modeemeista.Vaihto ehtoina:Telewell TW-EA100B ulkoinen usb,ei palomuuria.Hinta 45€,haittaako tuo jos ei ole palomuuria?Eikös softamuurin pitäisi riittää?Toinen vaihtoehto Telewell TW-EA400 ulkoinen ADSL modeemi.Hintaa 72€.Yhteys tulee olemaan 512/512kbit/s,mainitaan nyt vielä se että p2p ohjelmia tulee käytettyä.Riittääkö tuo TW-EA100B?, vai onko TW-EA400 jollain tavalla niin paljon parempi että kannattaisi ottaa se.
    EDIT: tietenkin saa ehdottaa tuohon hintaluokkaan jotain parempaakin.
     
    Moderaattorin viimeksi muokkaama: 17.08.2004
  2.  
  3. Agent_007

    Agent_007 Senior member

    Liittynyt:
    05.05.2003
    Viestejä:
    29,936
    Kiitokset:
    124
    Pisteet:
    143
    Ei mieluusti pelkää USB laitetta, EA400 on hyvä, tosin se on oletuksena reititetyssä tilassa joka kannattaa muuttaa sillattuun tilaan ja softa palomuuri riittää hyvin.
     
  4. Varmint

    Varmint Guest

    Sori jos kyselen tyhmiä,mutta miksei pelkkää usb modeemia?Olisihan tuossa tuo EA200 joka olisi siinä 60€.
     
    Moderaattorin viimeksi muokkaama: 17.08.2004
  5. extralow

    extralow Active member

    Liittynyt:
    25.05.2003
    Viestejä:
    1,493
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    Joo TW-200 sisältää molemmat.
    palomuureilla ei tee mitään jos ei jaksa niitä kokoajan opettaa,mutta jos tarvit myöhemmin useampaa konetta (itsellä piti olla yksi, nyt kolme) nin ota semmoinen missä on paikkoja enemmän.
    Itsellä TW-716 jossa on palomuuri jota en käytä.
     
  6. Voltaren

    Voltaren Regular member

    Liittynyt:
    09.03.2002
    Viestejä:
    614
    Kiitokset:
    2
    Pisteet:
    28
    Itselläni on TW-EA500 ja on ihan huippu laite.
    Suosittelen lämpimästi.
    Hintaluokka n.70€
     
  7. Agent_007

    Agent_007 Senior member

    Liittynyt:
    05.05.2003
    Viestejä:
    29,936
    Kiitokset:
    124
    Pisteet:
    143
    Ulkoinen malli toimii kaikissa käyttöjärjestelmissä(USB ei toimi), parempi säädettävyys(mahdolliset NAT, Palomuuri+muut yleensä aina säädettävissä selaimella), helpompi jakaa verkko, ei hidasta käynnistystä kuten PCI laite, ei vaadi ajureita(USB kyllä vaatii), mahdollinen WLAN langattomalle verkolle, helpompi diagnosoida mahdolliset ongelmat noilla merkkivaloilla.

    EA200 on hyvä laite, helppo pistää Hubi/kytkin kiinni ja laittaa useampi kone verkkoon kerralla.
     
  8. konverter

    konverter Regular member

    Liittynyt:
    20.08.2002
    Viestejä:
    655
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Minkä firman adsl on kyseessä? Meinaan vain että jos on elisan niin sieltähän saa siemenssin adsl modeemin kaupanpäälle. Ja a-linkkiä löytyy myös elisa shopiteista ja mäkitorpista.
     
  9. Varmint

    Varmint Guest

    Kiitoksia hyvistä vastauksista.Dna:n liittymä,ainoa järkevä hintainen tänne korpeen.
     

Jaa tämä sivu