kumman pohjan keskusyksikölle itse ostaisit (sano myös omat ehdotukset esim.miten vaihtaisit osia) http://www.mbnet.fi/hintaseuranta/kori.aspx?sisalto=48098,48709,45180,27413 http://www.mbnet.fi/hintaseuranta/kori.aspx?sisalto=42558,41258,34019,50143
Core 2 Duon ottaisin ehdottomasti, vievät AMD:tä tällä hetkellä 5-0. Vaihtaisin kuitenkin näytönohjaimeksi tuon toisen paketin X1950 Pron. Ja jos budjetti venyy niin toisen gigan kamman muistia lisäisin.
Juurikin C2D + nVidian kortti. Jälkimmäinen vain siksi että paloi käämit melko totaalisesti ATI:n ajureihin Ubuntu Edgyyn päivitettäessä.
Juu eihän atilla ole muutenkaan kovin hyvä ajuri tuki linux puolelle... Mutta winkkarin kanssa ei pitäisi kuitenkaan ihmeellisempiä ongelmia olla.
itellä ollu 3 atia ja nyt menossa 2:nen nvidia.. kummassakin omat hyvät puolet. Nvidia vetää paremmin "monsteri/scifi" mättöä kun taas ati vetää paremmin toisia pelejä. noh kuinka vaan tän hetken paras ~200e näyttis on atilla.