Kuinka asentaa XP uudestaan, kun näppäimet eivät toimi?

Viestiketju Windows -ongelmat -osiossa. Ketjun avasi glops 02.09.2009.

  1. glops

    glops Regular member

    Liittynyt:
    18.02.2007
    Viestejä:
    116
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Kun pistän Windows recovery -dvd:n koneeseen, jotta saisin asennettua Windowsin uudestaan, pyydetään uudelleenkäynnistämisen jälkeen painamaan mitä tahansa nappia, jotta pääsen aloittamaan uudelleenkäynnistämisohjelman. Ongelma on kuitenkin siinä, että USB:ni ei toimi, ja näppis on usbissa kiinni. Mielestäni mitään muuta porttia näppäimistölle (ainakaan ps/2) ei takana ole kuin USB, joten en voi tökätä jotain vanhaa näppistäkään sinne siksi aikaa. Vanhalle hiirelle löytyy kyllä 9-piikkinen serial-portti, mutta eihän näppiksissä sellaista päätä ole? Usbin katoamisesta lisää täällä.

    Kiersin usb-ongelman tökkäämällä jonkinlaisen usbikortin koneeseen, jossa on 4 usb-paikkaa, mutta korjatuksi en ole saanut ongelmaa vieläkään. Windows kyllä löytää käynnistyttyään nämä 4 uutta (mutta ei vanhoja, olikohan niitä 6 tai 8?), mutta ei silloin kun kone on käynnistymässä. Eli biosiin en pääse. Koitin päivittää uusimmat usbiajurit drivermaxin avulla, mutta silloin lisähärvelinkin usbit katosivat, ja jouduin pistämään sen viimeiseen vapaaseen korttipaikkaan koneessa. Siellä toimii jostain syystä.

    Pari viikkoa sitten lähtivät äänet. Siitä täällä. Mitään muutoksia en tehnyt, mutta kone ei enää löydä minkäänlaisia äänilaitteita. Tämä haittaa jo melko lailla enemmän kuin usb-laitteitten vaihtelu neljässä vapaassa reiässä.

    Uudelleenasentaminen ja päivitysrumba eivät olisi kovinkaan paha nakki, jos auttaisivat ongelmiin, mutta kuinka asentaa XP uudestaan, kun USBit eivät toimi, eli näppäimistö ei toimi?
     
  2.  
  3. tukis

    tukis Guest

  4. glops

    glops Regular member

    Liittynyt:
    18.02.2007
    Viestejä:
    116
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Nuinikään. Vasta nyt (reilun puolen vuoden jälkeen) ymmärsin, miten CMOS nollataan. Etsin jonkin sortin vipua, mutta nyt vasta tajusin, että siinä onkin piikkejä. Luulin, ettei emolvyssäni ole moista. Uudet rillit auttoivat... Samaa juttua on kehotettu tekemään aiemminkin.

    Nyt toimii :) Kiitoksia
     
  5. glops

    glops Regular member

    Liittynyt:
    18.02.2007
    Viestejä:
    116
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Siis ei muuta kuin CMOSin nollaus auttoi. Konkat ihan kunnossa.
     

Jaa tämä sivu