Kryptattu tiedosto.(ei piratismia)

Viestiketju Vapaata keskustelua -osiossa. Ketjun avasi Onur 10.01.2005.

  1. Onur

    Onur Member

    Liittynyt:
    26.09.2004
    Viestejä:
    29
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Etsin aiheesta aikaisemmin olleita keskusteluja jotka oli tyrmätty "ei piratismia" lauseilla. Nyt ei ole kyse piratismista. Minulla oli koulun koneella päättötyötä tehdessäni koko joukko teksti yms. tiedostoja joiden en halunnut joutuvan muiden luettavaksi joten kryptasin ne winrarrilla ja suojasin salasanalla. Onko mahdollista purkaa tämä suojaus koska minulla ei ole enää hajuakaan salasanasta jonka unohdin tyystin.Kiitos jo etukäteen!
     
  2.  
  3. Agent_007

    Agent_007 Senior member

    Liittynyt:
    05.05.2003
    Viestejä:
    29,936
    Kiitokset:
    124
    Pisteet:
    143
    Kyllähän tuo onnistuu, toivottavasti vaan oli lyhyt salasana käytössä, pitkillä salasanoilla saa arvata hamaaan loppuun asti noita salasanoja.
    rar password recovery
    nuo hakusanat googleen niin tulee lista ohjelmia joita voi kokeilla (suurin osa taitaa olla maksullisia tai trial versioita).
     
  4. Onur

    Onur Member

    Liittynyt:
    26.09.2004
    Viestejä:
    29
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Kiitos.Ei löytynyt vielä sopivaa mutta täytyy jatkaa yrittämistä.
     
  5. gerbiili

    gerbiili Active member

    Liittynyt:
    07.08.2004
    Viestejä:
    1,848
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    Jeps, oon ite tehnyt kerran tai toisenkin samalla tavalla, tosin sitte "vainoharhaisena" pistin muistaakseeni toooodella pitkät salasanat ja siihen jäi yritykset... Toivon et siulle auttaa softat, itelle kävi niin että korpuilta yms. sain puolvalmiita tai luonnoksia suurimmista osista ja sit vaan uusiksi tekemään..
    elih siis onkos nyt jo kyse jostain mikä on tapahtunut vuosia sitten vai onko itselläsi vielä mahdollisuus päästä samalle koululle kattomaan koneelta että oisiko vielä mahdollisesti siellä?
     
  6. turska

    turska Regular member

    Liittynyt:
    20.10.2004
    Viestejä:
    4,040
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    Tuolta löytyy kyseinen ohjelma nimeltään:Zip Password Finder kannattaa lukea kirjoittajan teksti ennenkuin alkaa ajamaan ohjelmaa.Toivottavasti saat auki salasanan.


    http://koti.mbnet.fi/chakram/zip.php#zipf

    lainaus testaajan kertomuksesta
    "Omassa zip-tiedostossani on muistaakseni 12 pientä kirjainta. ZPF kokeilee parhaillaan 7-kirjaimisia salasanoja ja ehtinee niissä kohta f:llä alkaviin. Yhdistelmävaihtoehtoja on niin paljon, ettei niiden summa mahdu ohjelman ikkunaan. Salasanan löytymiseen kuluu aikaa ZPF:n arvion mukaan yli 60 miljoonaa päivää, eli n. 170 000 vuotta. Tässä yhteydessä voi mainita Zip Password Finderin pitkän miinuksen: jos käyttäjä tietää, että salasanassa on juuri esim. 12 kirjainta, sitä tietoa ei voi ohjelmalle syöttää, vaan ZPF alkaa etsimisen aivan alusta, yhdestä kirjaimesta. Olisi hyödyllistä ja nopeaa, jos ohjelma alkaisi heti tutkia 12:n merkin yhdistelmiä. Lisäksi olisi mukavaa, jos löydetyt salasanat voisi tallentaa suoraan esim. tekstitiedostona. Nyt ohjelma näyttää ne vain omassa ikkunassaan, josta ne kannattaa heti kirjoittaa muistiin!! On myös huomattava, että jos zip-tiedostossa on useampi salasanasuojattu tiedosto, ZPF tutkii ne aakkosjärjestyksessä. Ohjelma ei myöskään "nollaa" itseään siirtyessään seuraavaan tiedostoon, vaan jatkaa siitä mihin edellisen tiedoston salasanan löydettyään jäi.
    Muutamista moitteista huolimatta erittäin suositeltava ohjelma, jonka avulla opimme, että salasanaksi todella kannattaa valita mahdollisimman pitkä ja monimutkainen yhdistelmä!"

     
    Viimeksi muokattu: 11.01.2005
  7. Onur

    Onur Member

    Liittynyt:
    26.09.2004
    Viestejä:
    29
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Tuo edellinen ei olmeisesti toimi RAR pakattujen tiedostojen kanssa.Kiitos kuitenkin.
     
  8. turska

    turska Regular member

    Liittynyt:
    20.10.2004
    Viestejä:
    4,040
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46

Jaa tämä sivu