Kovalevyn raksutus?

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi ttapsa 07.02.2008.

  1. ttapsa

    ttapsa Member

    Liittynyt:
    06.02.2007
    Viestejä:
    20
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Terve. Kertokaas pojjaat kun koneen käynnistyksen jälkeen kovalevy alkaa melko pian raksuttaa noin parin minuutin ajan. Tehnyt tuota jo kauan. F-secure ja defenderi ovat päällä. AVG antispywarella olen katsonut noin kerran viikossa. Se ei ole jatkuvasti päällä.
    Ei näyttäisi olevan haittaohjelmia.
    AMD 3800+, Asus M2N-E, Westerndigital 160G kovo, Corsairin 2M/800 muistit, GF 8600GT, XP-home. Muuten pelittää hyvin, mutta nettiin pääsy alussa tuon takia hidastelee. kiitos
     
  2.  
  3. juhha84

    juhha84 Active member

    Liittynyt:
    12.04.2006
    Viestejä:
    3,752
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    on suuri todennäköisyys että kovosi on menossa hajalle. käy hakemassa valmistajan sivuilta testi softa, ja aja testi läpi.
     
  4. wipe2000

    wipe2000 Senior member

    Liittynyt:
    05.08.2002
    Viestejä:
    6,109
    Kiitokset:
    5
    Pisteet:
    118
    Vai onko kyseessä vaan esim. juuri joku virustutka, joka tekee omia hakujaan taustalla, tai Windows omine touhuineen? (Jos siis raksutus tarkoitti levyn normaalia käyttöääntä.)

    Voisihan koneen kerran koittaa buutata jollain buuttilevyllä vaikka DOSiin tai Linuxiin, ja katsoa käyttäytyykö levy samalla tavalla silloinkin.

    Seuraavan varmuuskopioinnin jälkeen voisi myös ajaa Winukan defragmentoinnin.
     

Jaa tämä sivu