Kovalevy kysymys/pulma + antistaattinen ranneke

Viestiketju Windows -ongelmat -osiossa. Ketjun avasi Dermian 23.08.2010.

  1. Dermian

    Dermian Member

    Liittynyt:
    02.06.2007
    Viestejä:
    86
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Uusi kone on postissa tulossa ja pian olisi kokoamisen hetki. Olen vähän lueskellut kyseisestä aiheesta ja monissä lähteissä suositellaan käyttämään antistaattista ranneketta. Kyseisen rannekkeen oikeaoppisesta käytöstä on taas ristiriitaisia ohjeita. Miten tuollaista käytetään? Koneen kokoan siis alusta asti isolla pöydällä ja se ei tule olemaan kokoamisvaiheessa kiinni pistokkeessa.

    Samaisten osien mukana tulee myös uusi kovalevy johon olisi tarkoitus asentaa Win 7 Ultimate. Mutta. Itselläni on jo kaksi kovalevyä käytössä joista toisessa on Win XP ja toisessa muuta tavaraa. Molemmat vanhat kovelevyt olisi tarkoitus formatoida, joista toinen joutuu kaapin pohjalle pölyttymään koska sen korvaa uusi kovo. Eli tarkoituksena on saada kopan sisään yksi uusi tyhjä kovo, yksi vanha tyhjä kovo ja turhakkeeksi yksi vanha tyhjä kovo. Miten onnistun tuossa? Pitääkö minun siis formatoida nyt XP:n kautta toinen vanha (Jonka otan pois ja korvaan uudella) kovo? Miten? Onko Winukka 7 asennuksessa mahdollista formatoida se vanha kovo jossa on Win XP?
     
  2.  
  3. BforeDusk

    BforeDusk Senior member

    Liittynyt:
    15.09.2006
    Viestejä:
    6,570
    Kiitokset:
    7
    Pisteet:
    118
    Eikö eilen annetut vastaukset kelvannu toisella saitilla?

    (Googlasin antistaattinen ranneke käyttö, kun heräs itelle kysymys 'miten tota käyttöä netissä neuvotaan?'
    Sama kyssäri on muualla)

    Rannekkeen osalta voin vastata.
    Maadoitettuun pistorasiaan, laitat tarvittaessa jatkojohdon, maadoitusluiskaan kiinnität sen hauenleuan ja hihna ranteeseen.

    Ihan ok sen tietokoneen osalta
     
  4. Dermian

    Dermian Member

    Liittynyt:
    02.06.2007
    Viestejä:
    86
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Kävisikö niin että pistän vain kaikki kovalevyt kinni koneeseen ja Winukka 7 asennuksessa jotenkin formatoin ne kaikki?
     
  5. BforeDusk

    BforeDusk Senior member

    Liittynyt:
    15.09.2006
    Viestejä:
    6,570
    Kiitokset:
    7
    Pisteet:
    118
    On jo vastattu jonneweb:ssä. Ennenkuin aloitit ketjun täällä (identtisellä kopiolla aloitusviesti.).
     
    Viimeksi muokattu: 24.08.2010
  6. Dermian

    Dermian Member

    Liittynyt:
    02.06.2007
    Viestejä:
    86
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Kossurannan vastaus oli ainoa josta hyötyä kovalevy ongelmassa, mutta se ei vain oikein mene päähäni.
     

Jaa tämä sivu