kotiverkkoa säätämässä

Viestiketju Vapaata keskustelua -osiossa. Ketjun avasi kaltsu- 08.08.2006.

  1. kaltsu-

    kaltsu- Member

    Liittynyt:
    17.12.2004
    Viestejä:
    21
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    [​IMG]

    Koneet 1-4 toimii, mutta 5. en saa nettiä toimimaan millään. On toiminut ihan hyvin kun 2.koneelta jaoin suoraan 3. koneelle, mutta ei toimi 4.koneelta 5.koneelle.

    Kaikki ovat samassa työryhmässä ja kaikki noi protokollahässäkät on asennettu kaikissa koneissa. 4. koneen asetuksissa on että sallii internetin jakamisen jne. Kaikissa pois windowsin palomuuri + nortonista on lanijutut trusted.

    En tiedä mikä auttais mut alkaa koht hajoo pää :))))
     
  2.  
  3. Agent_007

    Agent_007 Senior member

    Liittynyt:
    05.05.2003
    Viestejä:
    29,936
    Kiitokset:
    124
    Pisteet:
    143
    Oletko määrittänyt tuolla 5 koneelle ne asetukset ohjeiden tai sen levykkeen avulla?
     
  4. MissBlue

    MissBlue Regular member

    Liittynyt:
    11.10.2004
    Viestejä:
    982
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Kuten Agent_007 jo kysäisikin, niin onko 5. koneen verkkoasetuksissa default gatewayna 4. koneen IP-osoite? Onhan kiinteät IP:t muuten käytössä, koska muuten tuo ei voikaan toimia, jos 4:n IP vaihtelee milloin miksikin.
    Tai no, periaatteessa voisi toimia, jos 4. koneelle asentaisi oman DHCP-palvelinsoftansa hoitamaan 5. koneen reitittämistä, mutta menee kokolailla kikkailuksi.
     

Jaa tämä sivu