Kotiverkko

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi FinnShawk 20.03.2005.

  1. FinnShawk

    FinnShawk Member

    Liittynyt:
    21.06.2004
    Viestejä:
    59
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Minulla on Telewellin EA-510 ADSL-modeemi/WLAN-tukiasema. Telewelli on kytketty pöytäkoneeseen verkkopiuhalla, ja kannettavassa on WLAN-vastaanotin. Kannettava saa langattomasti nettiyhteyden, ja pötäkoneessa tietenkin toimii netti, mutta esim. verkkoympäristöstä katsotaessa minkäänlaista LANia näiden kahden koneen välille ei näytä syntyneen. Miten myös LANin saisi pystyyn?
     
  2.  
  3. juuso17

    juuso17 Member

    Liittynyt:
    24.05.2002
    Viestejä:
    69
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Sama ongelma olisi, vermeinä vain D-Linkin Wlan router pöytäkoneessa ja Wlan kannettava. Netti toimii muttei verkko, vaikka sitäkin yritin asennella. Reitittimessä on palomuuri. Vastaukset kiinnostavat täälläkin.
     
  4. Bluekkis

    Bluekkis Active member

    Liittynyt:
    04.08.2003
    Viestejä:
    2,235
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    Varsinaista LANia ei synny koska nettiyhteys toimii eri osoite avaruudessa kuin LAN, ja ilmeisesti molemmat koneet ottavat ip osoitteensa suoraan palveluntarjoajalta.
     
  5. Osku87

    Osku87 Regular member

    Liittynyt:
    30.11.2004
    Viestejä:
    2,634
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    Boksista pitää pistää natti päälle niin pitäis toimia.
     
  6. FinnShawk

    FinnShawk Member

    Liittynyt:
    21.06.2004
    Viestejä:
    59
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Kokeillaanpa laittaa nattia.
     

Jaa tämä sivu