Kotiverkko Vista - XP

Viestiketju WLAN ja lähiverkot -osiossa. Ketjun avasi Eza90 25.02.2008.

  1. Eza90

    Eza90 Member

    Liittynyt:
    25.02.2008
    Viestejä:
    23
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Minulla on kaksi tietokonetta toisessa XP ja toisessa Vista Ultimate. Näiden koneiden välillä oli vielä muutama viikko sitten yhteys, jossa pystyin jakamaan tiedostoja ja tulostimen, mutta yhteys katosi enkä saa sitä enää millään takaisin.

    XP on yhdistetty langattomasti ja Vista langallisesti Buffalon tukiasemaan. Olen resetoinut tukiaseman kymmeniä kertoja ja säätänyt Vistan, XP:n ja tukiaseman asetuksia. Olen asentanut LLTD-protokollan XP-koneeseen jo aikaisemmin ja yritin sitä uudelleenkin huonoin tuloksin. Comodon ja Windowsin palomuurit olen kytkenyt molemmista koneista pois päältä, mutta sekään ei auta.

    Vista näkee XP-koneen, mutta kun siihen yrittää yhdistää tulee virhe "Verkkopolkua ei löydy". XP ei havaitse Vista-konetta ollenkaan.

    Olisiko jollain tähän mitään apua?
     
    Viimeksi muokattu: 26.02.2008
  2.  
  3. Eza90

    Eza90 Member

    Liittynyt:
    25.02.2008
    Viestejä:
    23
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Asia on taas vaihteeksi kunnossa. En tiedä mitä tein, mutta nyt taas toimii yhteys molempiin suuntiin täydellisesti.
     

Jaa tämä sivu