Kotisivut

Viestiketju Vapaata keskustelua -osiossa. Ketjun avasi merikotka 01.12.2008.

  1. merikotka

    merikotka Member

    Liittynyt:
    11.05.2005
    Viestejä:
    0
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    10
    Mikähän olisi paras tapa tehdä kotisivut? Vuokrata palvelintilaa, tehdä omalla koneella vai mikä? Osaan tehdä itse kotisivuja mutta en tiedä mitenkä ne sitten laitetaan nettiin? Ja serverikoneenhan täytyy aina olla päällä? Kotisivuille tulisi todella paljon tavaraa. Ohjelmia, ohjeita ja palveluntarjoajia kiitos!!

    Kiitos.
     
  2.  
  3. Quiote

    Quiote Moderator Ylläpitäjä

    Liittynyt:
    20.12.2005
    Viestejä:
    2,215
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    Rekisteröit domainin itse ja hankit webhotellin tai sitten ostat webhotellin johon kuuluu domain.

    palveluntarjoajalta saat ftp-tunnuksen jolla voit "kirjautua" sivulle ja lisätä materiaalia. Tarvitset sitten myös jonkun ftp-clientin, suosittelen ilmaista Filezilla ohjelmaa.

    Jos ei ole niin väliä mikä sivun osoite tulee olemaan niin mene osoitteeseen http://www.arkku.net/ ja rekisteröidy sinne. Sitten laitat hakemuksen kotisivutilasta ( perustele hyvin!). Tuolta jos hommat ilmaisen kotisivutilan sen osoite tulee olemaan tunnus.arkku.net
     
    Viimeksi muokattu: 01.12.2008
  4. lodettaja

    lodettaja Member

    Liittynyt:
    08.09.2008
    Viestejä:
    27
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Turha maksaa jostain nettisivutilasta, jos sulla on joku vanha kone niin teet siitä serverin, paljon helpompi ja saa itse säädettyä vaikka mitä.

    tietysti voi noita ilmasia palveluja käytellä.
     
    Viimeksi muokattu: 01.12.2008
  5. merikotka

    merikotka Member

    Liittynyt:
    11.05.2005
    Viestejä:
    0
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    10
    Milläs ohjelmalla noita sivuja voisi tehdä jos laittais vaikka linuxin koneeseen? Ja mikä distro olisi hyvä tähän tarkoitukseen? Windowsilla ainakin on jotain melko huonoja ilmaisia ohjelmia, mutta vinkkejä otetaan vastaan!

    Ja kiitos vastauksista!
     
  6. 6630nokia

    6630nokia Regular member

    Liittynyt:
    18.09.2007
    Viestejä:
    219
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Itse ainakin teen omia sivuja muistiolla.
    Ja sivut laitan ilmaiseen smile.0lx.netiin.
     
  7. mobbyhall

    mobbyhall Member

    Liittynyt:
    19.03.2008
    Viestejä:
    14
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Kiitos.[/quote]
    Kotisivuista,minulle on tullut Kotimikro lehti ja siellä tarjotaan tilaajille ilmaiset sivut niin kauan kun tilaus on voimassa.Kokeilin ja toimivat,mutta ilmaisuus on huuhaata,nyt pyytävät rahaa.Lehden toimitus ei tee mitään.www.simplesite.com voit tutustua?
    Maksullinen juttu taas ei hullumpi< www.kotisivukone.fi
     
  8. Dwnldz_5

    Dwnldz_5 Active member

    Liittynyt:
    01.06.2005
    Viestejä:
    1,866
    Kiitokset:
    14
    Pisteet:
    68
    Paitsi sillon kun tahtoo käyttää nettikaistansa itse.

    Yhteen aikaan kyhäsin Linux serverin kotisivupalvelimeksi ja käytin siinä ilmaista Apachea. Google kertoo lisää.

    Edit: quote qsahti
    Edit2: Yksi palveluntarjoaja (mitä itse käytän) on Puhtek. Ei ole kovin kallis (voi olla edullisempia vaihtoehtoja mutta ainakin tuo on suomeksi) ja toimivuus on loistava (ainakin siltä osalta että omat sivut ei huku/jumita. sähköpostiin tulee myös selkeät ohjeet miten siirtää omat sivut nettiin(pari hyvää ohjelmaa mainittu).
     
    Viimeksi muokattu: 08.12.2008

Jaa tämä sivu