Teen kotisivuja "frontpage" ohjelmalla. Photoshopilla tein taustakuvan jonka kooksi laitoin 1024x768. Ongelmana on kun selaan sivullani alspäin tai oikealle niin taustakuva ei ole niinku koko sivuitteni kokoinen vaan alkaa aina uudestaan. Toinen ongelma on tuossa "fronpagessa" se kun katson sillä esikatselukuvaa ja kun menen nettiin katsoon niin ne ei ole läheskään samanlaisia.... siis kuvien\tekstien koot sekä paikat ovat aivan erit?
Yksi varma vaihtoehto on tehdä sivut taulukon sisään. Esim. <table align="center" cellspacing="0" border="0" background="images/taustakuva.jpg" width="1024" height="768"> <tr> <td>Sisältöä</td> </tr> </table> Suosittelisin, että ei kannata laittaa sivujen taustakuvaa noin leveäksi. Esim. 800 pikseliä on ihan riittävä. Jos sivut ovat hirveän leveät, tulee usein sivuttaisskrollausta (riippuen tietenkin resoluutiosta), joka ei ole kovin suotavaa.
ok! kokeilen tuota. Ja tarkoitus olisikin ettei tulisi sivuttais "liikettä" yhtään. En ite pidä semmosista sivuista.
HTML ei ole suunniteltu tuollaiseen millintarkkaan työhön, siihen on esim DHTML ja FLASH/SHOCKWAVE. Taustakuvan saa keskitettyä http://www.pageresource.com/html/ex1.htm toi tosin toimii vaan IE:ssä.
Ei toimi Samanlailla tulee... Tämmönen koodinpätkä: <HTML> <table align="center" cellspacing="0" border="0" background="tausta4.jpg" width="900" height="800"> <TR> <TD>Testi</td> </tr> </table> </html> EDIT: En voi koklata tuota ku mulla on mozilla. EDIT2: täytynee laittaa yx värinen tausta ??
Frontpagella tee niin että otat uuden sivun - työkaluista lisäät taulukon (määrität tarvittavat rivit+sarakkeet) - määrität sen taulukon esim 80% ikkunasta sitten lisäät taulukkoon taustan taulukon/solun ominaisuuksien kautta... jne.
Muista Phtoshopissa muuttaa kuvan koko samaksi, kun se on koodissa määritelty. Jos se on edelleen 1024 * 768, niin se kyllä venyy. Esim. sun tapauksessa kuvan koko seuraavaksi width="900" height="800". Mielellään vielä tuo leveys 800:ksi.
Myös CSS saa tuon taustakuvan keskitettyä. http://www.w3schools.com/css/tryit.asp?filename=trycss_background-attachment ja http://www.w3schools.com/css/tryit.asp?filename=trycss_background jälkimmäisessä toi hymiö =)
Aivan ja CSS:llä usein kuvat ym. helppo asettaa juuri siihen minne ne haluaa. Ainoa ongelma vain CSS:ssä on, että vanhemmat selaimet ja IE eivät aina ymmärrä kaikkia hienoja CSS-ratkaisuja. Mutta Internet Explorer on se, mikä se on.