Tässä vähän aikaan sitten vanhalle/ nykyselle koneelle kävi vähän paskasesti, eli uutta konetta tarvitsisin. Koneeseen tulee Linux, eli wintoosaa ei tarvitse. Koneella ei ole tarkoitus pelata mitään raskaita pelejä mutta välillä saattaa innostua pelaamaan joitan pelejä joita linuxilla pyörii (eli ei kovin tarvita tehoja, mutta kuitenkin suhteellisen isolla resolla koska 24" näyttö). Näyttis mieluiten nvidiaania, mutta voi olla muutakin jos on varmuutta ettei tarvitse kiroilla ajureiden kanssa. Mieluiten jimmsistä kun saa noudettua niin kätevästi ja hintaa 600 ja kasaus sisällettynä siihen.
Nappaat tämän: Johon laitat näytönohjaimeksi tämän: http://www.jimmspc.fi/tuote/GAIN-1596 Yhteensä 605.70 Euroa Kasaat koneen itse, tai maksat kasauksesen kanssa pikkusen yli budjetin.
Kasaus jimssissä on siis ihan tähtitieteellisen käsittämättömän kallis, eli 70e. Et todellakaan maksa siitä 70e, sillä se ei ole vaikeaa. Tutkit netistä videoita / artikkeleita, niin huomaat, kuinka helppoa kasaus on. Jos et vieläkään halua itse kasata, niin lapstoressa on halvin kasaus (25e), silentrigissä 35e.
Vähän tietty jännitää kun eka kone jonka kasais, mutta voisihan sen kokemuksenkin puolesta kasata ite. Onkohan muuten toi emolevy ihan OK, vai jotain kiinavehkeitä, parista edellisestä koneesta on jysähtäny just emolevy ettei vaan toistuisi tämä.
Emolevy on hyvä setissä! Tässä pari hyvää kasaus-videota: http://www.youtube.com/watch?v=5ETu53QfDwk http://www.youtube.com/watch?v=Yer955E7T6w http://www.youtube.com/watch?v=Du8d8WdDzZs http://www.youtube.com/watch?v=RhsrXf57deU
AsRock ei ollut silloin niin suoressa suosiossa kun Socket A kanta oli pop. Jokatapauksessa, tällähetkellä yksi parhaista valmistajista niin AM3 kannalla. Jos koneen räjähtäminen epäilyttää, niin vainoharhaiset (esimerkiksi minä) voivat napata tälläisen koneen kaveriksi: http://www.jimmspc.fi/tuote/P5BV-GR Itse ostin 20e hintaan paikallisesta Data-Infosta