Ajattelin tuossa pikkuisen hiljentää konettani, joka on tällähetkellä suhteellisen äänekäs. Ainakin prossutuuletin menee nyt vaihtoon kun tuo nykyinen propelli on varmaan se halvin ja äänekkäin mahdollinen. Prossuna on CoreDuo 6750, ja tähän sopiva hiljainen tuuletin olisi siis hakusessa. Mikä olisi hyvä valinta?
Ja kuten tuonnekin linkitetystä Muropaketin tämän kevään testistä selviää, tarjoaa Xigmatek HDT-S1283 ylivoimaisesti parhaan hinta/suorituskyky-suhteen melutason ollessa vain marginaalisesti NH-U12P:tä korkeampi.
Porukka on onnistunut jopa käräyttämään prosessoreitaan kun tuossa xigmatekissä on todella surkea kiinnitykset ja usemmat tuntuvat tilaavan siihen erilliset kiinnikkeet. Ihan tuosta syystä suosittelisin noctuan NH-U12P
Ne on surkeat jos evottaa. Luultavasti kaikki kyrvähtämiset ovat johtuneet siitä ettei tappeja olla laitettu kunnolla kiinni.