Koneen päivitys vai uuden hankinta?

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi Jersey 29.08.2005.

  1. Jersey

    Jersey Member

    Liittynyt:
    11.06.2013
    Viestejä:
    14
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Minulle ongelmaksi on syntynyt runsaudenpula ja erilaiset uudet ratkaisut.

    Nykyisen koneen osat ovat:
    AMD Athlon XP 2200+ 1,8GHz
    Asus A7S333, audio
    ATX-Medium WT-A03, Pentium 4 valmius
    512Mb CL2 DDR333 SDRAM DIMM 184-pin
    60 Gb Barracuda 7200.7, ST360014A
    3D Blaster GeForce4 MX420 64Mb AGP

    Kysymykseni kuuluukin, että mitä tälläiselle kokoonpanolle avuksi jos tehoja halutaan lisää?

    Olisiko esimerkiksi järkevää lisätä muistin ja kovalevy tilan määrää ja tai ehkä uudempi prosessori? Mistä seuraakn seuraava kysymys, eikö prosessoreiden A-kanta ole jäämässä historiaan?

    Seuraavaksi olisin kysynyt, että onko tälläisessa ratkaisussa hyötysuhde kohdillaan jos hankkii uuden emon ja siihen 64 bittinen prosessorin, jossa sitten käyttäisi vanhasta kokoonpanosta hitaampaa muistia, jota voisi lisätä toisella muistikammalla sekä AGP väyläistä näytönohjainta?

    t.jersey
     
  2.  
  3. Bluekkis

    Bluekkis Active member

    Liittynyt:
    04.08.2003
    Viestejä:
    2,235
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    Riippuu käyttötarkoituksesta. Nopeampi prossu, enemmän muistia ei olisi pahitteeksi. Jos pelata aikoo niin tuo näyttis pitää vaihtaa samantien.

    Ei vain ole jäämässä vaan on jo jäänyt. AMD pakkasi viimeisen socketA prosessorin muutama kuukausi sitten. Markkinoilla tietenkin on vielä socketA prosessoreita kun kauppiailla on niitä varastoissa, mutta pikkuhijaa ne on markkinoilta kuitenkin katoamassa.

    Jos tehoja tarvitsee esim. pelaamiseen niin kannattaa koko hoito päivittää kerralla, emo, prossu, muistit, näyttis, jne. Tietenkin jos budjetti tulee vastaan niin kompromisseja voi tehdä, esim hitaampi muisti ei merkkaa kuin parin prosentin tehon menetystä. Toisaalta jos on tarkoitus mennä socket939 pohjalle niin dual channelin takia ei pahemmin kannata vanhaa muistia käyttää.
     
  4. wipe2000

    wipe2000 Senior member

    Liittynyt:
    05.08.2002
    Viestejä:
    6,109
    Kiitokset:
    5
    Pisteet:
    118
    Jos nyt asiaa pohtii ääneen, niin tietysti mitä myöhemmin päivittää, sen tehokkaamman koneen samalla rahalla aina saa. Sitä kauemmin toisaalta joutuu kituuttelemaan vanhalla nuhapumpulla. Jos tuolla nykyisellä kuitenkin pärjäisi pienellä lisäsatsauksella, niin joulun jälkeen saisi jo taas pykälää paremman koneen, kun mitä nyt raaskisi ostaa. Virtalähteen riittävyys pitää muistaa isompia päivityksiä vanhaan koteloon suunnitellessaan.

    Kovalevyn osto on sinänsä turvallista, että sen voi aina siirtää seuraavaan koneesen. Tosin väylien vaihtuminen rinnakkaisesta sarja-ATAksi sotkee vähän asioita, jos vanha emo on vielä PATA-sukupolvea (kuten tuo A7S333). Ulkoinen levy voisi olla yksi vaihtoehto (ei tosin USB 1.1 väylällä, on liian hidas).

    Pelkän näytönohjaimen päivityksellä pelitehot saisi jo kohtalaiseksi. Tuollainen yhden komponentin päivitys on helppo tehdä, kun esim. käyttöjärjestelmää ei tarvitse asentaa uusiksi. Tuohon emoon käyvät AGP-kortit alkavat tosin jäädä pois myynnistä ja ensi vuonna voi olla hankala löytää AGP-väyläistä uutta emoa, eli mitään neljän sadan euron korttia en tuohon edes harkitsisis. Itse etsisin jotain melko tehokasta (6600, 9800) näytönohjainta käytettynä, kun monet muut vaihtavat jo PCI-express emoon.

    Vanhasta emosta, prossusta ja muistikammasta saisit varmaan n. satasen, jos ne myisit pois. Uudet maksavat reilut 300, tietysti mallista riippuen. Vanhasta näyttiksestä saisi pari kymppiä ja uusi maksaa pari satasta. Eli kohtuullisen hyvä päivitys maksaisi luokkaa 400 EUR.

    Ensi keväänä sama päivitys maksaisi ehkä 100 EUR vähemmän, riippuen mm. muistien hintakehityksestä. Sillä rahalla + vanhojen myynnillä ei kyllä kovin kummasta lisätehoa nykyiseen koneeseen taida saada.
    Uuden 400 MHz:n DDR-muistikammankin voisi kyllä varmaan hyödyntää vielä ensi vuonna ostettavassa koneessa.

    Omana loppupäätelmänäni sanoisin, että jos reilulla parilla satasella saat päivitettyä emo/prossu/näyttis-yhdistelmäsi siihen kuntoon, että pärjäät sillä reilun vuoden, niin tekohengitys voisi kannattaa. Muuten ostaisin suosiolla uuden koneen. Ja kovalevyä ja muistia sitten kummassakin tapauksessa tarpeen mukaan tuohon päälle.
     
  5. FORWARD

    FORWARD Active member

    Liittynyt:
    11.02.2005
    Viestejä:
    3,670
    Kiitokset:
    18
    Pisteet:
    68
    "Tuohon emoon käyvät AGP-kortit alkavat tosin jäädä pois myynnistä ja ensi vuonna voi olla hankala löytää AGP-väyläistä uutta emoa, eli mitään neljän sadan euron korttia en tuohon edes harkitsisis. Itse etsisin jotain melko tehokasta (6600, 9800) näytönohjainta käytettynä, kun monet muut vaihtavat jo PCI-express emoon."

    Vaikka nyt toistankin itseäni,niin Asrock on tehnyt emon,jossa on sekä AGP-että PCI-E väylät.Emo on uusi ja sen piirit ovat upouusia,joten ihan heti tuo ei markkinoilta varmaankaan poistu.Muutkin valmistajat varmasti noteeraavat tämän uuden piirisarjan(Ali 1695) ja tekevät emoja sen pohjalle.
     
  6. wipe2000

    wipe2000 Senior member

    Liittynyt:
    05.08.2002
    Viestejä:
    6,109
    Kiitokset:
    5
    Pisteet:
    118
    Lähinnä tarkoitin, että valinnanvara voi olla esim. vuoden päästä jo aika pieni. Varmasti AGP-väyläisiä emoja silloinkin löytyy, mutta voi olla, ettei löydy enää juuri sellaista emoa, jonka muiden ominaisuuksien puolesta haluaisi.

    Koska toinen kortipaikka emolla sekä maksaa, että vie tilaa, epäilen ettei sellaisia emoja kuitenkaan kovin montaa putkahda markkinoille.

    Toisaalta, vuoden päästä se 400 euroakin maksava näyttis joutaa vaihtoon, jos uusimpia pelejä haluaa hyvillä graffoilla pelata. Eli kovin kauas tulevaisuuteen ei taida kannattaa päivityksiään etukäteen suunnitella.
     
  7. Jersey

    Jersey Member

    Liittynyt:
    11.06.2013
    Viestejä:
    14
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Moi!

    Kiitos kaikille, jotka jaksoivat auttaa...!
    Olisi vielä muutama kysymys, onko mahdollista käyttää yhtäaikaisesti ide-väyläistä ja sata-väyläistä kiintolevyä jos emosta löytyy kummatkin liitännät?. Asus A8V deluxessa näyttäisi olevan molemmat ja se tukisi myös DDR333 muistia ja AGP väyläkin löytyy. Onko muuten tosta Dual Channelista hyötyä esim. kahden 512Mt DDR333 muisti palikan kanssa?

    Kiitos kaikille...!

    jersey
     
  8. FORWARD

    FORWARD Active member

    Liittynyt:
    11.02.2005
    Viestejä:
    3,670
    Kiitokset:
    18
    Pisteet:
    68
    "Lähinnä tarkoitin, että valinnanvara voi olla esim. vuoden päästä jo aika pieni. Varmasti AGP-väyläisiä emoja silloinkin löytyy, mutta voi olla, ettei löydy enää juuri sellaista emoa, jonka muiden ominaisuuksien puolesta haluaisi.

    Koska toinen kortipaikka emolla sekä maksaa, että vie tilaa, epäilen ettei sellaisia emoja kuitenkaan kovin montaa putkahda markkinoille.

    Toisaalta, vuoden päästä se 400 euroakin maksava näyttis joutaa vaihtoon, jos uusimpia pelejä haluaa hyvillä graffoilla pelata. Eli kovin kauas tulevaisuuteen ei taida kannattaa päivityksiään etukäteen suunnitella."

    Totta,vaikka alkuper. viestistäsi sai sen käsityksen,että ei ole olemassakaan sellaista piirisarjaa,joka mahdollistaa sekä AGP-että PCI-E väylät.Toki PCI-E on tulevaisuuden ainoa väylä joskus emoissa,mutta NYT on hienoa,että on vaihtoehtokin olemassa...

    Voi käyttää sekä ide-että satalevyjä rinnakkain,jos emossa tukee satalevyjä.

    Kyllähän dual channelistä pieni hyöty muistaakseni on,mutta vastatkoot viisaammat tarkemmin...oliko joitain prosentteja,vai?



     
    Viimeksi muokattu: 30.08.2005
  9. anis82

    anis82 Regular member

    Liittynyt:
    20.04.2005
    Viestejä:
    320
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    On mahdollista käyttää ide ja sata levyjä yhtäaikaisesti.

    Kyllä minun tietääkseni 2 333 muistiakin toimii duolina niin kuin 400:tkin. Tosin jos haluaa muistia ostaa lisää tuohon niin kannattaa silti ottaa se 400 muisti, se kun toimii kyllä tuolla 333mhz:n taajuudella. En tosin tiedä varmasti mikä on todellinen tehohyöty tuosta dual channelista, mutta viisaammat varmasti osaavat kertoa asiasta.
     
  10. FORWARD

    FORWARD Active member

    Liittynyt:
    11.02.2005
    Viestejä:
    3,670
    Kiitokset:
    18
    Pisteet:
    68
    hahaa!!Ehdin ensin!!;)
     
  11. Jersey

    Jersey Member

    Liittynyt:
    11.06.2013
    Viestejä:
    14
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Moi

    Kuulostaako nämä hyviltä osilta? Näytön ohjaimen ja toisen muisti palikan voisi ottaa vanhasta paketista sekä tietysti muut osat kotelo jne.

    Athlon 64 Boxed 3000+ (0.09), S939, 1.8GHz, 512KB, 2000MHz 172.00
    A8V Deluxe, KT800, S939, AGP, DDR, WLAN, ATX 115.00
    512MB HyperX, CL2 333MHz DDR, 184-pin DIMM 73.00
    250 GB, SpinPoint P120, 3.5", SATA/150, 8MB, 7200RPM 132.00

    YHTEENSÄ
    492.00

    t.jersey
     
  12. perhana

    perhana Regular member

    Liittynyt:
    05.02.2005
    Viestejä:
    933
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Muuten varmaan ihan kohtalaiset osat, mutta muistiksi ota mieluummin 400mhz muistikampa, koska tuo 333mhz kampa on hidas tuolle emolevylle, joten jos laitat siihen nyt uuden 400mhz muistikamman niin se toimii tuon vanhan kamman parina 333mhz nopeudella mutta voit tulevaisuudessa ostaa sen kaveriksi toisen 400mhz muistin. Jos taas ostat nyt uuden 333mhz muistin joudut myöhemmin ostamaan molemmat uudet kammat jos haluat saada muistin toimimaan oikealla nopeudella.

    Hinnat kyllä noissa osissa on yläkanttiin, löydät ne jostain jonkinverran edullisemmin, ainakin tuo emolevy pitäisi löytyä 95 eurolla, ja sopiva hinta 512mt muistikammasta on 50-60 euroa.
    Myös tuo prosessori pitäisi löytyä ainakin alle 160 eurolla.

    Tässä hinnat serv-it verkkokaupasta:

    512 MB DDR 400MHZ BUFFALO PC-3200, CL2.5 57,00 €
    AMD ATHLON 64 3000+ S939 1.8G BOX VENICE ADA3000BPBOX 157,00 €
    ASUS A8V DELUXE K8T800PRO S939 ATX GLAN, WIFI 95,00 €
    SAMSUNG P120 250GB SATA 7200RP 8MB SP2504C 123,00 €
    Yhteensä: 432,00 €


     
  13. Jersey

    Jersey Member

    Liittynyt:
    11.06.2013
    Viestejä:
    14
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Moi!

    Kiitos vielä kerran avusta...!

    Noi edelliset hinnat oli www.tietoasema.fi, oli joskus ljh:n aikaan edullinen.

    Täytyy alkaa haalia osia kasaan.

    T.jersey
     
  14. wipe2000

    wipe2000 Senior member

    Liittynyt:
    05.08.2002
    Viestejä:
    6,109
    Kiitokset:
    5
    Pisteet:
    118
    Osta kuitenkin kaikki samasta paikasta, jos tulee ongelmia on takuuasiat paljon mukavampi hoitaa. Ettei tule kommenttia "ei se meidän emolevy vaan nuo naapurin muistit siinä rikki on".

    Jaa?! Itse en osaa tekstiäni mitenkään niin ymmärtää, mutta kai se niin on, että eri ihmiset ymmärtävät samat asiat vähän eri lailla.

    Muuten, FORWARD, sen verran on pakko huomauttaa, että onko mitään tarvetta lainata toiselta koko tekstiä, kun se jo lukee siinä ihan yläpuolella. Tulee vaan turhaa tauhkaa näihin ketjuihin, vai? Muutenkin tuo lainaus lainausmerkeissä on aika erikoinen (ja sitä kautta hieman epäselvä) tapa nettikeskusteluissa. Suosittelisin perinteisen ">"-merkin käyttöä, ellei tuo valmis quota-tagi kelpaa. Tämä tietysti vain omana mielipiteenäni.
     
  15. FORWARD

    FORWARD Active member

    Liittynyt:
    11.02.2005
    Viestejä:
    3,670
    Kiitokset:
    18
    Pisteet:
    68
    Totta kyllä,mutta viestisi oli niin pitkä ja koska vastasin vain osaan,niin otin sen erikseen sieltä kaiken keskeltä...toisessa vastauksessani taas Jersey ehti väliin,joten poimin tekstisi sieltä hänen viestinsä edeltä...oliko tarpeeksi vaikeasti selitetty?;)

     
    Viimeksi muokattu: 30.08.2005

Jaa tämä sivu