Eli olen ostamassa vähän päivitystä koneeseen... (hinnat paikallisesta koneliikkeestä) tässä tämän hetkiset osat mitä olisin tilaamassa mutta pitäis vähä saada hintaa tippumaan. Osat: Muisti: 2 GB about 90€ Kovalevy: Samsung 500GB Spinpoint T166 S-ATA 116€ Näytönohjain: 8800 GTS 320MB 325€ Prosessori: Core Duo 2 E6600 230€ Emolevy: Asus P5K 135€ tosta näyttiksestä nyt en ole niin varma tarvinko oikeesti mitn tommosta vielä nyky näyttikselläki pyörii ihan hyvin mitä yleensä pelailen. (x850xt) eli ton näyttiksen kans vois ehdotella varmaa jtn ku siitä saa varmaa saa tippumaa kaikista parhaiten ja noista muista osista että onko iha ok tai jos jtn vaihdettavaa nii postatkaa +vielä joknku halvan "hyvän" kotelon toho vois lisätä
Emoksi vaikka MSI P35 NEO-F, prossuksi E6420 sillä mielummin parempi näyttis kuin prossu jos pelikonetta etsitään. Koteloksi joko Antec Sonata III tai CompuCase + Chieftec/HEC 450W poweri. Ei kannata kotelossa ja powerissa säästellä, sillä monesti todella halvat on huono laatuisia, poikkeuksena esim. Chieftec ja HEC.
tota msi:tä oon kattellukki ja iha jees näyttää kotelo on mutta se on about 4v vanha mutta ei sitäkään ole pakko vaihtaa nexuksen 500w löytyy...
minkä hintane toi e6420 on nykyään jos oikein olen laskenut nii joku 100€ lähteny hinnasta jos otan ton e6420, 320gb samsung ja msin emon
MSI:ssä ei taida olla SLI tukea. Eipä paljon muuta eroa. @kaluun: http://www.mbnet.fi/hintaseuranta/tuote.aspx/59982
Kannattaa kylläkin pitää se Asus P5K emolevynä. Hyvä ja suosittu emo. Prosessori kannattaa vaihtaa E6420, kuten sanottu. Jos et mitään nykypäivän uusimpia ökypelejä pelaile, voit näytönohjaimestakin karsia huoletta. Esim. Ati X1950Pro on hyvä valinta. Kovalevyksi varmaan riittää Samsungin T166 320Gt, hinta n.70-80e. Ja ihan vain tiedoksi, ton 8800GTS:n saa 280 eurolla. Koteloksi Sonata II tai Sonata III. Molemmat sisältää virtalähteen. Tiedoksi vaan, että kannattaa varmaankin odottaa ton koneen päivityksen kanssa joko heinäkuun tai syyskuun loppuun. Intelin on kerrottu laskevan hintoja ja tuovan uusia prosessoreita markkinoille, jolloin heikompien hinta laskee entisestään.
kattelin noita 1950 malleja... tämmöne MSI X1950 PRO PCIE 512M 256BIT DDR3 VIVO hintaan 200€ kun taas perus 1950 pro about 150€ jos ostais nii olisko tos 512 versiossa eroja 256?
Hmm voisit vaikka harkita http://www.mbnet.fi/hintaseuranta/tuote.aspx/50142 Tehokkaampi kuin 1950pro. Isommasta muistista on hyötyä jos pelailet suuremmalla resolla kuin 1280 x 1024.