koneen lämmöt korkealla

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi milesways 03.03.2009.

  1. milesways

    milesways Member

    Liittynyt:
    16.02.2007
    Viestejä:
    25
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    siirsin tämän tuolta speedfan-osiolta kun kukaan ei vastannut.

    -koneen lämmöt näyttää melko oudoilta, siis speedfanissa noi temp1, temp 2 ja temp 3. ne nousee silloin kun käynnistän jonkun ohjelman tai ajan jotain. ekassa linkissä on kuva lämmöistä kun asennan blazing angels2- peliä. toisessa linkissä heti kun asennus on loppunut.

    -tuo hwmonitor on tuossa sen takia, että ne lämmöt näkyy myös siinä. ja sitten tuo näyttää minimit ja maksimit missä on käyty..
    tuossa hwmonitorissa samat kolme on tmpin0, tmpin1, tmpin2. samassa järjestyksessä.

    jäljitin pc wizard 2000 avulla, että noi kolme voisi olla ACPI, mainboard ja power/aux. (samassa järjestyksessä, en ole tosin ihan varma noista) everest- home edition ei oikein suostunut näyttämään kaikkia lämpöjä.

    mitä mieltä olette, kannattaako huolestua. musta ainakin tuo power/aux joka nousee parhaimmillaan 120c, antaisi aihetta siihen.

    onko emolla mitään mikä voisi oikeastaan lämmetä noin paljon, paitsi prossu? ja onko mahdollista, että kuormitan liikaa emoa tuolla kokoonpanolla, kun emo sattuu olemaan passiivinen, jos se vaikka selittäisi lämmöt.

    onko ideoita miten voisin tarkemmin jäljittää mitkä laitteet siellä lämpenee?

    päivitin koneen juuri aikaisemmin kun pelkäsin tuon lämpenemisen johtuvan antecin 450w psu:n "ikääntymisestä". vanhalla näyttiksellä XFX 7900GT:llä myös lämmöt oli ihan samanlaiset.

    vähän tietoja kokoonpanosta:
    amd athlon X2 6000+ (89w), Gigabyte9800gtx 1Gb, Asus m2n-sli deluxe emo, corsair 620hx, muisteina dual 800mhz A-data paketti, kotelona antec sonata II.

    eka linkki:
    http://img7.imageshack.us/img7/7639/screenshot086vc4.gif

    toinen linkki:
    http://img23.imageshack.us/img23/8936/screenshot087oa5.gif
     
  2.  
  3. FoFNubian

    FoFNubian Regular member

    Liittynyt:
    16.04.2008
    Viestejä:
    123
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Toi ohjelma taitaa näyttää vähän väärin noita sun lämpöjä... Esim. CPU muka 16 astetta?! Ilmalla ei alle huoneenlämmön mennä, eihän ne tuulettimet sitä ilmaa viilennä, ainoastaan siirtää! :D


    Edit: Niin ja aika monissa emoissa on passiivijäähdytys... Ei se siitä johdu.
     
    Viimeksi muokattu: 03.03.2009
  4. milesways

    milesways Member

    Liittynyt:
    16.02.2007
    Viestejä:
    25
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    en mä tuon prossun lämmöistä ole niin huolissani. ne mä tiedän, että ne näyttää hwmonitorissa pieleen (esim coretemp ja everest- home, näyttää että ne on idlenä n.35c ja rasituksessa jotain 50c luokkaa, jotka vaikuttaisi olevan ihan realistisia).

    mutta hwmonitor ja speedfan näyttää kaikista noista kyseisistä kolmesta samat lämmöt. ja se ei selity niin helposti mittavirheellä.

    ja mulla tässä rivitalo huoneen nurkassa on oikeasti lämmöt siinä 16-17 asteen tietämillä.. :) hyvä jäähdytyksen kannalta, mutta vaikuttaa hiukan viihtyvyyteen.
     
  5. FoFNubian

    FoFNubian Regular member

    Liittynyt:
    16.04.2008
    Viestejä:
    123
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Näyttää siltä että toi on aika yleistä. Löysin muutaman triidin toisilta sivustoilta joissa oli sama ongelma. Yleinen vastaus oli että ei kannata huolestua.

    Esim:

    "Quote:
    Originally Posted by dirlan
    Hi,

    TMPIN2 is a 'dead' sensor. It's on the chip, but not connected to anything, hence the strange readouts.

    Cheers,

    Dirk "

    Quite right, nothing to worry.
     
  6. milesways

    milesways Member

    Liittynyt:
    16.02.2007
    Viestejä:
    25
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Pitää varmaan hyväksyä tuo ratkaisu, että kyseessä voisi olla läjä antureita, jotka ei ole käytössä.

    Kävin SpeedFanin sivuilta lataamassa käyttäjien tekemiä conffauksia kyseiselle emolle ja aika monessa niissä (en ruvennut latailemaan kaikkia n 100kpl) oli jätetty huomiotta noi kyseiset anturit.

    Eli eipä kai niillä mitään tee?!

    Tosin mielenrauhaa voisi rauhoittaa se, että joku joka myös käyttää ASUS M2N SLI DELUXE- emoa, voisi kertoa, että onko tuollaisia ongelmia ollut ja että näyttääkö ne anturit myös siinä tapauksessa ihan mitä sattuu, vai onko ne todellisia ongelmia.
     

Jaa tämä sivu