Elikkä, olen ollut tähän asti kohtuu tyytyväinen ostamaani läppäriin (hp pavilion), mutta nyt paloi jo hermot. Jouduin nimittäin laittamaan virusturvan uusiksi, kun mukana tulleesta loppui aika. Vaihdoin Norton Internet Securityn tilalle ilmaisen Avira antivirin ja Zonealarmin muuriin. Ja jostain syystä kone on kuin täi tervassa käynnistyessään. Ennen se käynnistyi ja latasi kaiken alle 5:n minuutin, mutta nyt saa odotella yli vartin, että kaikki ohjelmat latautuvat ja käynnistyessään kovalevy ei ole juuri käytössä(valo ei vilku). Missä siis vika? Viruksiakaan ei koneelle pitäisi olla, eikä ohjelmia käynnisty "liian" montaa yhtäaikaa. Auttakaa tyhmempää. Onko se ohjelmistoristiriita vai mitä?
Oletko varma että nortoni poistui koneelta eli käytit sen poistamiseen tarkoitettua ohjelmaa: http://service1.symantec.com/SUPPORT/tsgeninfo.nsf/docid/2005033108162039
ja pilkki87 opettelee sitä asiallista kielenkäyttöä ettei tarvitse moden tulla monottamaan. Fateful: Kannattaa kokeilla vikasietotilaa ja sieltä järjestelmän palauttamista ajankohtaan ennen noita muutoksia.
Moro! Jos vaihdoit nortonin tilalle zonealarmin, niin vaihda se pois johonkin muuhun muuriin niin pitäisi käynnistyä nopeammin. Mulla on sama ongelma mun koneessa ja uskon et se on tuosta muurista kiinni. Et ole ensimmäinen. Koita ihan huvikseen vaikka keriota.
Pienoinen hymy nousi huulille, ihailtavaa huomata että, nuorisolla kieli taittuu mitä monimutkaisimpiin lauseisiin
Kiitokset kaikille ehdotuksista, päädyin dxmazen kikkaan eli vaihoin Zonealarmin Kerioon ja kuin taikaiskusta koneen käynnistämiseen ei mennyt montaa minuuttia. en ole tiennytkään että softaongelmat voivat aiheuttaa sukupuolisen suuntautumisen vaihtumista..